Nationala feminina de handbal a pierdut cu Norvegia la Euro, dar si-a recastigat sperantele. Tricolorele s-au predat in ultimele 15 minute

Luni, 07 Decembrie 2020, ora 23:02
12996 citiri
Cristina Neagu

Nationala de handbal feminin a Romaniei a intalnit luni seara Norvegia, in ultimul meci din Grupa D la Euro 2020. Cu calificarea in faza urmatoare asigurata, tricolorele au fost aproape de mare o surpriza in partida contra principalei favorite la castigarea competitiei.

Timp de 45 de minute, adica trei sferturi din meci, Romania a jucat de la egal la egal cu mult mai valoroasa sa adversara, insa Cristina Neagu si colegele sale n-au reusit sa tina pasul pana la final, Norvegia impunandu-se la o diferenta de scor mincinoasa, 28-20.

Cu sperantele recastigate in ceea ce priveste evolutia de ansamblu, Romania va juca acum in grupele principale ale competitiei, dar va porni cu 0 puncte, in urma esecurilor cu Germania si Norvegia. Tricolorele se vor intalni cu cele trei echipe calificate din Grupa C, din care fac parte Croatia, Serbia, Ungaria si Olanda.

Desfasurarea LIVE a meciului:

*Scor final 28-20 pentru Norvegia, nationala noastra predandu-se in ultimele 15 minute ale meciului.

*Cu 10 minute inainte de final, Norvegia pare sa se fi desprins decisiv, 23-19. Romania a ratat doua aruncari de la 7 metri la rand.

*16-15 pentru Romania in minutul 40.

*A inceput repriza secunda, iar egalitatea se mentine, 14-14.

*13-13 la pauza, cu doua goluri spectaculoase marcate de Eliza Buceschi. Tricolorele evolueaza la capacitate maxima,

*Prima repriza excelenta pentru Romania, care revine inca o data pe tabela, 12-11 pentru Norvegia.

*Norvegia apasa din nou pedala de acceleratie, 12-8.

*Tricolorele egaleaza, 8-8.

*Startul echilibrat a fost rupt prima data de norvegience, care s-au desprins la 8-5, de la 5-5.

*Partida a inceput bine pentru Romania, care conduce cu 2-1, dupa ce Norvegia a deschis scorul.

Marcel Ciolacu, după ce a scos Buzăul din Moldova: ”Sunt român, mama era din Tecuci...”
Președintele PSD, Marcel Ciolacu, a revenit cu precizări după ce a declarat că ”Buzăul nu e în Moldova”. Afirmația a fost făcută în legătură cu autostrada care va lega Moldova de...
Strada surpată la Slănic s-a construit peste o mină. Ciolacu: ”Ce vreţi să fac? Să ştiu unde s-au făcut drumurile peste mine?”
Prim-ministrul Marcel Ciolacu a afirmat, întrebat despre situaţia de la Slănic, Prahova, unde o stradă s-a surpat, formându-se un crater de doi metri, că a fost făcut un drum peste o mină....
#Cristina Neagu, #handbal feminin, #Euro 2020, #echipa nationala , #stiri handbal