N-a fost sa fie. Nationala de handbal feminin, la doua goluri de fericire. Tricolorele au invins Muntenegru, dar nu vor merge la Olimpiada

Duminica, 21 Martie 2021, ora 18:39
Autor: Teodor Serban
N-a fost sa fie. Nationala de handbal feminin, la doua goluri de fericire. Tricolorele au invins Muntenegru, dar nu vor merge la Olimpiada
Cristina Neagu

Nationala de handbal feminin a Romaniei a intalnit duminica echipa Muntenegrului, la turneul preolimpic de la Podgorica, meci decisiv pentru calificarea tricolorelor la JO. Tricolorele au invins cu 28-25, scor care n-a fost insa de-ajuns pentru accesul la Olimpiada.

Pentru a se califica, jucatoarele pregatite de Adrian Vasile aveau nevoie de o victorie la cel putin cinci goluri diferenta. In cazul unui succes la 5 goluri cu cel putin 30 de reusite pe tabela (30-25, 31-26 etc.), Romania si Muntenegru ar fi mers brat la brat la Olimpiada si ar fi eliminat titrata nationala a Norvegiei.

Din pacate, echipa noastra a castigat doar cu 28-25 si rateaza calificarea la Jocurile Olimpice.

Desfasurarea LIVE a meciului:

*Romania revine, invinge cu 28-25, dar e eliminata din drumul spre Tokyo.

*23-21 pentru Muntenegru in minutul 48. Calificarea pare pierduta.

*Minutul 40, 19-18 pentru Romania.

*15-15 este scorul pauzei.

*Conducem cu 10-9 in minutul 20.

*5-5 in minutul 10.

*4-2 pentru Romania.

*A inceput partida.

Sambata, Romania a pierdut confruntarea cu campioana europeana Norvegia, scor 24-29. Daca ar fi invins, ar fi obtinut de atunci calificarea.

In prima zi a grupei, vineri, Muntenegru a produs surpriza si a invins favorita la calificare, Norvegia, cu 28-23, astfel ca dupa doua zile, Muntenegru si Norvegia au cate 2 puncte, iar Romania 0.

Citeste si:

Dezastru pentru romanii de la Parma. Dennis Man a "adormit", Mihaila ca si inexistent. Reactiile din presa italiana

Alex Chipciu, dupa dezastrul cu fosta echipa, FCSB: "Imi pare rau ca am gresit, poate meciul mergea spre 0-0"

Dezvaluire exploziva. Cine e fotbalistul celebru care are relatii sexuale de 12 ori pe zi. Sotia ii este si impresar

Cristiano Ronaldo, cel mai bun marcator din istoria fotbalului? Mesajul transmis de legendarul Pele

 Articol citit de 8316 ori

    Citeste si:
    Comentarii
    JeanB
    21.03.2021, 23:13
    Fetele astea joaca pentru Romania
    Citi dintre neispraviti care scriu pe ziare.com s-au gindit sa le felicite pentru efortul lor?
    Este asa de usor sa stai pe bara mincind seminte si bind bere, cu creierul in pauza absoluta!
    Gile
    21.03.2021, 18:57
    Din pacate
    Cand ai cate doua echipe de club in grupele Ligii Campionilor si in EHF Cup (a doua competitie ca valoare) in care saptele de baza nu include decat 4-5 jucatoare romance in total iti meriti soarta ! Romania ruleaza jucatoarele straine in competitiile europene in detrimentul echipei nationale de handbal, jucatoare care merg la nationalele lor si bat in mod regulat nationala Romaniei!
    Romania a pierdut calificarea din cauza atacului ! Robert Licu spunea in timpul meciului ca Romania nu a mai reusit in ultimii 10 ani decat o singura victorie in care a inscris peste 30 de goluri, ceea ce spune foarte multe !
    Per ansamblu Romania a jucat mult mai bine decat a facut-o le europeanul din decembrie 2020 insa nu de ajuns de bine sa se califice la Olimpiada !
    Raman cu intrebarea : unde este jucatoarea Tarca de la Corona Brasov, o jucatoare care ar purtea s-o inlocuiasca cat de cat pe Neagu la linia de 9 m dupa ce se va retrage Neagu ? Dupa parerea mea Tarca trebuia sa fie in lotul uneia din cele doua reprezentante ale Romaniei in Liga Campionilor !
    Terente
    21.03.2021, 18:54
    Este o vorba la noi, cu...
    'sa-ti pui sacii'n car'. Prea era de ochii lumii sa invingi la scor ocupanta locului 4 la ultimul mondial.
    alfabeta
    21.03.2021, 18:54
    Sa vedeti ce infrangeri ia antrenorul asta cu CSM-ul...
    ... Echipa aia platita din bani publici...
    Cica la urmatoarele timeout-uri va da indicatii din pozitia stand pe spate...Si pe urma din pozitia stand pe burta..
    Daca vor mai fi fraieri sa-l plateasca pentru rolul de antrenor.
    marian_21
    21.03.2021, 18:52
    sunt prietenii si nu sunt profesionisti....
    joaca doar unele/unii si la doamne si la domni la FRH - pentru ca dicteaza anumiti jucatori/jucaTOARE.
    nu se pregatesc fizic - ce reprezinta 90% din succes.
    comentatorii/ziaristii sportivi sunt platiti sa minta.
    concluzia este - ne scufundam datorita aranjamentelor.
    Realizati ca Islanda care are 300,000 de locuitori cat Constanta au echipe care ne bat si la fotbal si la handbal!
    raulbaal
    21.03.2021, 18:47
    Rusinicaaaa!Dupa ce ieri au fost catastrofe ,azi amatoare!
    S-a dus naibbii si sportul asta!
    just_comment
    21.03.2021, 18:43
    Poate daca
    punem si multele aruncari de la sapte metri ratate...
    alfabeta
    21.03.2021, 18:38
    Pseudo-antrenorul asta nu poate castiga...
    ...nici macar un meci aranjat.
    BaronulRed
    21.03.2021, 19:11
    Jos NKVD-ul !
    Nu antrenorul este vinovat, ci strategia proastă din sportul romanesc! Ani de zile am ras de Daciada și acum am ajuns pe ultimele locuri in Europa din punct de vedere sportiv. Mă rog, Iliescu este vinovat!
    darnic00
    21.03.2021, 20:00
    Asa e tovarase.
    Tot Ceausescu, saracul. Uite, Germania de pilda au si acum Nemtiada, de aceea si pe unde joaca, cam castiga, la aproape toate sporturile, Olanda, la fel au Olandiada, sau Nederlandiada, cum se numeste pre limba lor, Norvegia, Norvegiada, Chinezii, Chinediaza, sau Cineziada, nici nu stiu cum se numeste corect, pana si Groenlanda au Grenlandiada. Dar noi, noi nimic, nu mai avem Ceausescu, nu mai avem Daciada, vai de mama lor, saracii nostri sportivi. Au ajuns niste amarati de milionari, nu ca pe vremea ailalta, cand daca luai Aur la Olimpiada, sau Campionatul Mondial, abia iti dadea Tovarasul pe langa o bleaga strangere de mana, si o Dacia, nou-nouta, aia care ar costa acum, asa, pe piata libera cam maxim 3000 de euro, jumatate din cat ia ala care spala bocancii jucatorilor de la Campioana Romaniei.