Presa din Olanda, despre victoria cu Romania de la Campionatul European de handbal feminin

Luni, 17 Decembrie 2018, ora 08:01
9430 citiri

Ziare.com va prezinta principalele comentarii aparute in presa din Olanda dupa victoria in fata Romaniei din finala mica a Campionatului European de handbal feminin.

Iata principalele reactii:

Limburger: Din cauza faptului ca fetele noastre au lasat-o mai moale pe final, Romania a inscris mai mult in finalul meciului. Cu sapte minute inainte de final diferenta era de doar trei goluri. Nu-i asa ca a revenit suspansul? Da, dar pe final defensiva Olandei si-a revenit si bronzul nu a mai fost in pericol.

NH Nieuws: Bronzul este o realizare excelenta pentru echipa noastra, avand in vedere ca am inceput turneul fara doua jucatoare importante. In meciul cu Romania am facut o prima repriza fenomenala, in timp ce adversarele noastre au fost complet pierdute. Romania a revenit in partea secunda, dar in cele din urma am castigat.

AD.nl: Tensiunea a aparut abia pe finial de meci. Pentru aproape intreaga durata a partidei, Olanda a fost echipa mai buna. Romania a reusit sa revina doar in ultimele minute. Acest loc trei spune multe despre continuitatea Olandei. Pentru al patrulea an la rand, handbalistele incheie pe podium la un turneu final.

NOS: Desi am avut absente in echipa, am avut un joc consistent destul de surprinzator. Toate compartimentele au mers bine in jocul Olandei.

Amintim ca nationala de handbal a Romaniei a fost invinsa de Olanda cu 24-20 in finala mica a Campionatului European.

Din lotul Romaniei, doar Crina Pintea a fost aleasa in echipa ideala a turneului din Franta.

C.S.

Marcel Ciolacu închide subiectul programului magazinelor în weekend. „Nu este oportun”
Prim-ministrul Marcel Ciolacu a declarat joi, 28 martie, că semnalele primite din rândul societăţii arată clar că nu este oportun ca magazinele să fie închise în weekend. "În...
Conspirația „George Soroș”, din nou în România, în plin an electoral. Reacția nervoasă a lui Cioloș, întrebat dacă miliardarul se află în spatele partidului său
Europarlamentarul REPER Dacian Cioloş a declarat la Iaşi, după ce a fost întrebat de un bărbat dacă în spatele partidului din care face parte se află George Soros, că nu s-a întâlnit...