Mondialul de handbal feminin a început cu o ”nebunie” de meci. E uluitor ce s-a întâmplat în repriza secundă la Spania - Argentina. Când debutează România

Joi, 02 Decembrie 2021, ora 09:05
4910 citiri
Spania a învins Argentina

Spania a învins, miercuri, cu scorul de 29-13, în primul meci din cadrul Campionatului Mondial de handbal feminin pe care îl găzduieşte şi la care participă şi România.

La pauză, scorul a fost strâns, 11-10, iar egalitatea (12-12) s-a înregistrat și în prima parte a reprizei a doua. Gazdele s-au dezlănţuit apoi, au marcat 11 goluri la rând, înainte de a mai primi un gol, la 23-12, singurul până la final.

La Palacio de Deportes de Torrevieja din Alicante, cele mai bune marcatoare ale învingătoarelor au fost Alexandrina Cabral Barbosa şi Carmen Campos Costa, cu câte cinci reuşite. Elke Josselinne Karsten a marcat trei goluri pentru Argentina, cele mai multe.

Partida a făcut parte din Grupa H, în cadrul căreia se joacă, joi, al doilea meci, Austria - China.

România face parte din Grupa C, alături de Norvegia, Kazahtan şi Iran şi va juca primul meci cu Iranul, la 3 decembrie, de la ora 19.00, la Castello.

"Răzgândescu" din Spania: decizia anunțată de Xavi, antrenorul Barcelonei
Antrenorul Barcelonei, Xavi, va rămâne la club cel puţin până la finalul contractului său, în iunie 2025, după ce s-a răzgândit că acesta va fi ultimul său sezon, relatează BBC....
Programul României la Europeanul din Ungaria. Când putem întâlni țara gazdă
EHF a anunţat, miercuri, programului meciurilor din grupele preliminare la Campionatul European din 2024. România va debuta cu Cehia, în 29 noiembrie, în grupa B, de la Debrecen. Programul...