Naționala de handbal, meci de infarct cu Austria! Gol decisiv în ultima secundă!

Duminica, 10 Octombrie 2021, ora 20:48
19122 citiri
Naționala de handbal a României

Naționala de handbal feminin a României a condus Austria cu cinci goluri după prima repriză. Însă după pauză s-a dus în cap.

Naționala de handbal a României a jucat contra Austriei la Viena un meci foarte important de calificare la Campionatul European din 2022.

Echipa antrenată de Adi Vasile a jucat excelent în prima repriză pe care a încheiat-o cu un avans de 5 goluri, scor 16-11.

A început repriza a doua și tricolorele au părut anesteziate. Și după câteva minute Austria ne egala la 17.

Austria a condus apoi și cu trei goluri, dar jucătoarele noastre nu au renunțat. Gazdele au aveau 33-32 și om în plus pe teren, însă Bazaliu a adus egalarea în ultima secundă a partidei!

Scor final: 33-33!

Pentru România au marcat Bazaliu – 11 goluri, Dincă – 4, Ostase – 4, Tănăsie – 3, Laslo – 3, Rotaru – 2, Harabagiu – 2, A. Ilie – 2, Seraficeanu – 1, Pintea - 1

România, Austria, Danemarca și Insulele Feroe sunt în aceeași grupă de calificare la EURO. Primele două echipe dn grupă se califică.

Danemarca e marea favorită a grupei (are deja 4 puncte după primele două partide), astfel că naționala noastră se luptă cu Austria pentru locul secund.

România a mai jucat cu Feroe, pe teren propriu, 26-19 la Mioveni.

Retrasă temporar de la națională, Cristina Neagu nu face parte din lot.

Meci mare făcut de campioana Dinamo în European League, dar calificarea e încă departe
Campioana Dinamo Bucureşti a învins marţi, pe teren propriu, formaţia Bjerringbro-Silkeborg, scor 37-34 (18-16), în manşa tur din optimile European League. Returul se va disputa în 2...
„Ne mai gândim”. Nicolae Ciucă s-ar vedea în turul doi la prezidențiale cu Marcel Ciolacu, dacă coaliția nu va avea candidat comun
Discuţiile despre candidaţii la alegerile prezidenţiale vor avea loc, între PNL şi PSD, după alegerile din data de 9 iunie, declara liderul liberal Nicolae Ciucă. Ciucă admite că, dacă...
#Austria Romania, #handbal, #Na ionala de handbal a Romaniei, #Adi Vasile, #33 33 , #stiri handbal