Ce scrie presa din Ungaria dupa infrangerea cu Romania

Vineri, 06 Decembrie 2019, ora 15:00
22614 citiri

Presa din Ungaria reactioneaza dupa ce selectionata antrenata de Kim Rasmussen a fost invinsa de Romania si a ratat, astfel, calificarea in faza urmatoare a Campionatului Mondial de handbal feminin.

Jurnalistii maghiari considera ca diferenta a fost facuta in momentul in care Tomas Ryde a hotarat sa scoata portarul si sa joace faza ofensiva in 7 contra 6.

"Ungaria a ratat calificarea in ultimele secunde si va trebui sa ne multumim cu Cupa Presedintelui...", scrie Nemzeti Sport.

"Romancele pareau la pamant in prima repriza, insa in partea secunda ofensiva noastra a devenit inexacta. Adversarele au scos, apoi, portarul si am avut parte de un meci complet schimbat, castigat in ultimele secunde de Romania", continua sursa citata.

Romania s-a calificat, vineri, in faza urmatoare a Campionatului Mondial de handbal feminin, dupa o revenire senzationala in meciul cu Ungaria.

"Tricolorele" au fost conduse cu 6 goluri la pauza, insa au facut o repriza secunda incredibila si s-au impus cu 28-27 (10-16).

Golul victoriei a fost reusit de Cristina Neagu la ultima faza, dintr-o lovitura de la 7 metri.

Vezi si: Situatia finala in grupa Romaniei de la Campionatul Mondial de handbal feminin: Ce urmeaza pentru "tricolore"

AUR trimite un fost Secretar General al Guvernului să candideze pentru șefia unuia dintre cele mai sărace județe din România
Sorin Chelmu, fost Secretar Generla al Guvernul României, va candida la funcția de președintel al Consiliului Județean Vaslui. Originar din județul Vaslui, Chelmu și-a prezentat...
SUA, mesaj puternic de apreciere și susținere pentru România, la 20 de ani de la aderarea la NATO FOTO
România a jucat un rol crucial în promovarea securităţii şi cooperării în cadrul NATO, contribuind la operaţiunile de menţinere a păcii şi sporind interoperabilitatea între statele...
#presa Ungaria infrangere Romania, #Ungaria Romania Mondial handbal , #nationala handbal