Precizare importantă FIFA: cine a marcat golul Australiei în meciul cu Argentina

Duminica, 04 Decembrie 2022, ora 08:45
2929 citiri
Golul Australiei a fost de fapt un autogol FOTO facebook

Echipa naţională a Argentinei a învins, sâmbătă, naţionala Australiei, scor 2-1, în optimile Cupei Mondiale de fotbal. În sferturi, Argentina va întâlni Ţările de Jos.

Argentina a deschis scorul prin Messi, în minutul 35, acesta înscriind cu un şut plasat. În minutul 57 Julian Alvarez a profitat de o greşeală a portarului australian şi a înscris pentru 2-0. În minutul 77, Enzo Fernandez a deviat şutul lui Craig Goodwin şi australienii au redus din diferenţă.

Deși inițial Goodwin a fost creditat cu golul, FIFA a precizat că reușita este de fapt un autogol, care îi aparține lui Enzo Fernandez.

Este al treilea autogol de la turneul final, după cele ale lui Nayef Aguerd (Maroc), care a marcat pentru Canada și Manuel Neuer (Germania), care a marcat pentru Costa Rica.

Argentina cere arestarea ministrului iranian de Interne, acuzat a fi în spatele unui atentat din Buenos Aires soldat cu 85 de morți
Guvernul argentinian a cerut marţi, 23 aprilie, Pakistanului şi Sri Lankăi să-l aresteze pe ministrul iranian de interne Ahmad Vahidi, căutat pentru un atentat împotriva firmei de asigurări...
Strada surpată la Slănic s-a construit peste o mină. Ciolacu: ”Ce vreţi să fac? Să ştiu unde s-au făcut drumurile peste mine?”
Prim-ministrul Marcel Ciolacu a afirmat, întrebat despre situaţia de la Slănic, Prahova, unde o stradă s-a surpat, formându-se un crater de doi metri, că a fost făcut un drum peste o mină....
#Gol Australia, #autogol Fernandez, #sut deviat, #Argentina , #Campionatul mondial 2022