Victorie importantă pentru handbalul românesc, în Ungaria

Duminica, 17 Martie 2024, ora 10:05
14277 citiri
Cristina Laslo FOTO Facebook

Echipa de handbal feminin Gloria Bistriţa a învins sâmbătă, în deplasare, formaţia Mosonmagyarovari KC, scor 32-30 (14-12), în manşa tur din sferturile de finală ale European League.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Stranigg - 6, pentru gazde, respectiv Cristina Laslo - 8 pentru Gloria.

Manşa retur se va juca în 23 martie, pe terenul celor de la Gloria Bistriţa, pentru un loc la Turneul Final Four al European League.

Formaţia bistriţeană a fost repartizată direct în faza grupelor şi a încheiat neînvinsă în grupa C, cu rezultatele: 26-23 şi 29-26 cu MKS Lublin, 35-27 şi 33-24 cu HSG Bensheim, 19-19 şi 34-29 cu Neptunes Nantes.

În sferturile European League s-a mai calificat Dunărea Brăila, a câștigat prima manşă cu HC Podravka, scor 32-26, în deplasare. În celelalte două sferturi se duelează Thuringer HC – Storhamar şi Neptunes Nantes – Sola HK.

Turneul Final Four va avea loc în 11-12 mai, la Graz.

Deţinătoarea trofeului este Ikast Handbold, care evoluează în acest sezon în Liga Campionilor.

Ce-a avut de spus Rafael Nadal după ce a ”executat” un puști de 16 ani la ATP Madrid
Tenismanul spaniol Rafael Nadal a explicat, joi, la Madrid, că după tot ce a trăit la Roland Garros vrea să fie competitiv şi nu să participe ''indiferent cum'' la turneul parizian de Mare...
Sorana Cîrstea, după victoria spectaculoasă de la Madrid: ”Prima oară e un pic dificil”
Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea s-a calificat, joi, în runda a treia a turneului WTA 1.000 de la Madrid, dotat cu premii totale de 7.679.965 de euro, după ce a învins-o pe...