Două surori gemene au dus Italia în fruntea Europei la gimnastică. Pe ce loc s-a clasat România

Duminica, 14 August 2022, ora 09:07
8284 citiri
Echipa feminină de gimnastică a Italiei

Italia a încheiat pe primul loc sâmbătă în finala pe echipe la Campionatele Europene feminine de gimnastică artistică de la Munchen, Asia D'Amato obţinând a doua sa medalie de aur la această competiţie după cea de la individual compus, informează AFP.

În absenţa rusoaicelor, excluse din cauza invadării Ucrainei, Asia D'Amato şi sora ei geamănă Alice şi-au luat revanşa după ce echipa Italiei a terminat pe locul 4 la Jocurile Olimpice de anul trecut de la Tokyo, după ce obţinuse bronzul la Mondialele din 2019.

Surorile D'Amato au 19 ani.

Locul 2 a revenit Marii Britanii, cu Alice Kinsella, medaliată joi cu argint la individual compus. Germania, încurajată de o Olympiahalle incandescentă, a completat podiumul.

România a ratat calificarea în finala pe echipe, joi, după ce a încheiat sub linie, pe locul al nouălea.

Podiumul finalei pe echipe:

1. Italia 165,163 puncte

2. Marea Britanie 161,164

3. Germania 158,430

Sora lui Mircea Badea a făcut anunțul neașteptat. Nu se mai poate trăi aici. Sunt jafuri cu kalașnikoave!
Sora lui Mircea Badea, Naty, a anunțat pe rețelele sociale că nu se mai poate trăi în țara unde s-a mutat în 2021. Naty Badea, corespondent Antena 3, s-a mutat în 2021 în Italia,...
Medaliat la Europene, trăiește din salariul minim: ”Ori mă mut din țară, ori mă las. Nu se mai poate așa!”
Înotătorul român Andrei Ungur (25 de ani), medaliat cu bronz la Campionatele Europene în bazin scurt de la Otopeni în proba de 100 m spate, în 2023, a dezvăluit dificultățile financiare...