Rezervele lui Hagi, spulberate la Craiova. Universitatea e în sferturile Cupei României

Marti, 05 Decembrie 2023, ora 21:12
1828 citiri
Universitatea a câștigat cu Farul în Cupa României

Echipa Universitatea Craiova a învins marţi seara, pe teren propriu, scor 4-0, formaţia Farul Constanţa, într-un meci din grupa D a Cupei României, şi s-a calificat în sferturile Cupei României.

Farul, cu o echipă de rezerve (fiind deja eliminată), a ratat deschiderea scorului prin Cojocaru, în două rânduri, minutele 11 şi 36, în ambele situaţii intervenind foarte bine portarul Lazar, iar oltenii au reuşit să înscrie în finalul primei reprize, atunci când Baiaram a şutat la poartă şi Koljic a deviat în plasă. Era minutul 45+1 şi Craiova a intrat cu avantaj minim la cabine.

În minutul 52 Baiaram a reuşit să înscrie cu o lovitură de cap din centrarea lui Căpăţînă şi gazdele s-au desprins la două goluri. După numai două minute Kurtic a şutat senzaţional de la distanţă şi a catapultat balonul în vinclul porţii lui Buzbuchi, făcând 3-0. Scorul final a fost stabilit de Atanas Trică, în minutul 86 şi Craiova, după o victorie cu 4-0, câştigă grupa D a Cupei României, calificându-se în sferturile de finală.

UNIVERSITATEA CRAIOVA: Lazar – Căpăţînă, Screciu, Al. Creţu, Bancu – Kurtic, Mateiu – Roguljic, Baiaram, Işfan – Koljic. ANTRENOR: Ivailo Petev

FARUL: Buzbuchi – Cercel, Queiros, Dănuleasă, D. Grosu – L. Banu, N. Popescu, Borgnino – Gustavo, I. Cojocaru, Sali. ANTRENOR: Gheorghe Hagi

CSM București, meci de coșmar în sferturile Ligii Campionilor. Ce șanse de calificare mai au ”tigroaicele”
Campioana CSM Bucureşti a fost învinsă duminică, pe teren propriu, de formaţia Metz Handball, scor 27-24 (15-14), în manşa tur din sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Returul va...