Farul lui Gică Hagi a demolat-o pe CFR la Cluj. Dan Petrescu a văzut meciul la tv

Duminica, 28 August 2022, ora 20:36
5728 citiri
Denis Alibec. Foto: Facebook / Farul Constanța

Echipa CFR Cluj a pierdut duminică, pe teren propriu, meciul cu echipa Farul Constanţa, scor 1-3, în etapa a şaptea a Superligii. Campioana CFR a condus cu 1-0

Clujenii au deschis scorul în minutul 10, după ce arbitrul Radu Petrescu a anulat golul lui Malele, din minutul 6, pentru ofsaid, dar, după vizionarea VAR a acordat penalti pentru CFR Cluj din cauza unui henţ a lui M. Popescu.

Lovitura de la 11 m a fost transformată de Malele. Farul a egalat în minutul 34, prin Pitu – gol cu o lovitura de cap, din centrarea lui Nedelcu. Golul constănţenilor a vut nevoie de validarea VAR. În minutul 63 Farul a luat conducerea pe tabelă după golul înscris de Louis Munteanu, pentru ca în minutul 88 acelaşi Louis Munteanu să majoreze scorul la 3-1 pentru Farul.

Este a treia înfrângere suferită de CFR Cluj în actuala ediţie a Superligii. Farul rămâne pe primul loc în clasament, cu 15 puncte.

Suspendat pentru acest meci, Dan Petrescu nu a venit la stadion și a preferat să vadă meciul la tv

CFR CLUJ: Scuffet - Braun, Kolinger, R. Bălan, Brucic (Camora 46’) - Bordeianu, Muhar, Hoban (Jefte Batancor 69’) – Roger (Deac 46’), Malele (Birligea 81’), Păun (Petrila 64’). ANTRENOR: Dan Petrescu

FARUL: Aioani - Sîrbu, Larie, M. Popescu, Kiki – Artean (Doukoure 46’), Nedelcu, Grameni (Casap 76’) – R. Moldoveanu (L. Munteanu 46’), Alibec (Andronache 81’), Pitu (T. Băluţă 70’). ANTRENOR: Gheorghe Hagi

Cartonaşe galbene: Brucic 24, Kolinger 75 / Alibec 45+3

Arbitri: Radu Petrescu - Mircea Mihail Grigoriu, Sebastian Eugen Gheorghe - Florin Andrei

Arbitri VAR: Bogdan Dumitrache - Ciprian Florin Danşa

Observator: Iosif Olah

Până acum, în etapa a 7-a din Superligă s-au disputat meciurile:

FC Voluntari – Universitatea Cluj 0-0, UTA Arad – FCU 1948 Craiova 2-1, Petrolul Ploieşti – CS Mioveni 0-0, Sepsi Sf Gheorghe – Rapid 1-2, FC Argeş - Chindia Târgovişte 2-1.

Se vor mai juca:

Duminică, 28 august, ora 21:30: FCSB – FC Hermannstadt

Luni, 29 august, ora 21:00: Universitatea Craiova – FC Botoşani

.

Neluțu Varga a dat cărțile pe față. A spus motivul real al aducerii lui Petrescu
Dan Petrescu vine la CFR Cluj, dar doar după terminarea campionatului. În următoarele 6 etape din play-off, la CFR Cluj vor fi antrenori interimarii Ovidiu Hoban (41 de ani) și Francisc Dican...
E gata! Dan Petrescu a semnat pe trei ani cu o echipă de tradiție din România
Disputat de CFR Cluj, Rapid și Universitatea Craiova, Dan Petrescu a ales echipa pe care o va antrena din sezonul viitor. Astfel, Dan Petrescu va sta din noua pe banca echipei CFR Cluj. Va fi...
#Gica Hagi, #farul constanta, #CFR Cluj, #Liga 1 meciuri rezultate , #stiri Gica Hagi