AUR a depasit USRPLUS in sondaje. Partidul lui George Simion a ajuns in top trei

Joi, 13 Mai 2021, ora 20:14
Autor: Bianca Ion
AUR a depasit USRPLUS in sondaje. Partidul lui George Simion a ajuns in top trei
Si Avangarde confirma ascensiunea AUR in sondaje FOTO Facebook/ George Simion

Inca un institut de sondare din Romania confirma ascensiunea AUR. In exclusivitate pentru Ziare.com, sociologul Vladimir Ionas, de la Grupul de Studii Socio-Comportamentale Avangarde, a dezvaluit ca partidul condus de George Simion se pozitioneaza pe locul 3 la intentie de vot, depasind astfel Alianta USRPLUS.

"Pot confirma faptul ca AUR a depasit USRPLUS in sondaje. Nu pot spune momentan procente, dar intr-adevar, AUR este al 3-lea partid din Romania, dupa PSD si PNL. Nu este o diferenta foarte mare intre AUR si USRPLUS, dar a reusit sa depaseasca in intentia de vot USRPLUS", a declarat Vladimir Ionas pentru Ziare.com.

Sociologul a explicat faptul ca ascensiunea AUR in sondaje vine pe fondul increderii tot mai scazute pe care romanii o au in partidele politice vechi. Potrivit lui Ionas, AUR reuseste sa rupa tot mai mult din electoratul USRPLUS, motiv pentru care Alianta inregistreaza scaderi la intentia de vot.

"Cresterea AUR vine strict pe lipsa de incredere a cetatenilor in politica. USRPLUS nu mai reprezinta acea noutate care i-a adus succesul in alegerile anterioare. AUR i-a luat acest loc.

Prezenta estimata la urne foarte scazuta reuseste sa faca AUR al 3-lea partid din Romania. In plus, AUR reuseste ceva la care nu se asteptau foarte multi: sa rupa chiar din electoratul USRPLUS. O anumita parte a electoratului AUR se suprapune foarte bine cu electoratul USRPLUS, in special cand vine vorba despre persoanele cu o educatie superioara", a detaliat acesta.

Nu este, insa, primul institut de sondare care confirma ascensiunea fulminanta a AUR. Amintim ca un sondaj de opinie realizat de INSCOP in luna martie anunta faptul ca Partidul lui George Simion - Alianta pentru Unirea Romanilor - a ajuns pe locul trei in intentia de vot a romanilor.

Concret: potrivit unui grafic din cercetare prezentat de seful INSCOP, Remus Stefureac, pe pagina sa de Facebook, pe primul loc in optiunile romanilor se afla PSD, cu 30,6%, urmat de PNL, cu 26.3% si AUR, cu 15.3%, urmat de Alianta USR-PLUS, cu 14.2%.

Amintim ca AUR a reusit performanta de a depasi partide mai vechi ca PRO Romania si PMP la alegerile parlamentare din decembrie 2021, obtinand un scor de aproape 10%, care i-a asigurat un loc in Parlamentul Romaniei.

"Aur poate ajunge chiar pe locul 2"

Contactat de Ziare.com, sociologul Gelu Duminica, profesor asociat al Facultatii de Sociologie si Asistenta Sociala a Universitatii din Bucuresti, a declarat recent ca exista mari sanse ca partidul lui George Simion sa devina a doua forta politica din Romania la urmatoarele alegeri, si chiar sa asistam in viitor la un Guvern din care sa faca parte si AUR.

"Viitorul AUR depinde foarte mult de cei care sunt in spatele acestui partid, si nu ma refer la electori, ci la cei care au gandit aceasta formatiune politica. Nu il am in vedere pe domnul Tarziu, Simion si cei care sunt in fata. Din punctul meu de vedere, aceasta formatiune politica are motorul in alta parte, dar nu as putea sa va spun unde. Insa, e cu totul in alta parte decat ceea ce vedem noi ca leadership.

Personal, cred ca AUR va creste pana la urmatoarele alegeri si va avea un rezultat bun. AUR va continua sa catalizeze toate nemultumirile celor din societatea romaneasca si a celor care experimenteaza lehamitea. Nu m-ar mira deloc ca la urmatoarele alegeri AUR sa devina chiar partidul numarul 2 in Romania, nu neaparat numarul 3.

Totul este posibil (n.r - intrebat daca am putea sa asistam la un Guvern cu AUR). Istoria ne-a demonstrat ca, din pacate, lucrurile de genul acesta, pot fi posibile", spune sociologul Gelu Duminica.

 Articol citit de 17363 ori

    Citeste si:
    Comentarii
    petrache
    14.05.2021, 03:56
    Atentie la comentarii.
    Am reusit sa-mi fac o impresie despre cei care au votat AUR. Din comentariile pe care le fac este evident ca, si-au dat seama ca sunt ca ei.
    Comentariu inadecvat
    z123456
    14.05.2021, 08:48
    angelica
    iar ai scos capul? Cum ai auzit ca este vorba de haur, partidul sponsorizat de fratii tai din est, ai luat cuvantul.
    dr.Agnea
    13.05.2021, 23:29
    Ramola....
    ....a schimbat din mers regulile forumului.Cine stabileste daca un com e "inadecvat", dupa ce e raportat de trupa de clone a unor troli de mana 2-a cum ar fi mucjiji?
    Nu cumva e inadecvat sa lasati niste comuri veninoase ale unor gunoaie de partid in detrimentul altor forumisti?
    Sa-ti fie rusine, mironosiță moldoveneasca,coada de topor a bOrcanului care se inchina penalilor din politica si media
    Gile
    13.05.2021, 22:08
    Foarte simplu
    Stefanele!
    Imi place ca tu crezi ca esti mai multi!
    Folosesti persoana a doua plural ("Speram")!
    Maine-poimaine o sa folosesti : "Eu, poporul roman, ...".
    MacGigi
    13.05.2021, 22:08
    Imi pastrez opinia pe care o am despre sondajele din Romania.
    Nu fac doi bani, dar din cand in cand zgandaresc cateva certitudini.
    Ma surprinde concluzia ca AUR se mareste prin fuga USR-istilor catre el.
    Asta ar trebui sa-i ingrijoreze pe domnii haBarnaM si Kiökölosh si pe admiratori sai.

    Eu continui sa cred ca romanii nu sunt naivi si ca vor sti sa aplice corectiile electorale bune si la timpul potrivit. Daca vor continua sa fie un popor amorf, tara se va indrepta cu siguranta catre extremism. RO se va indeparta de standardele europene caracteristice statului de drept. Ungaria si Polonia sunt pe aceasta cale.
    dr.Agnea
    13.05.2021, 21:34
    Bianca Ion
    Trebuie sa recunosti ca spațiul jurnalistic trebuie asanat si ecarisat.
    Borfasii actuali,bastani ai presei din Romania trebuie acuzati si inculpati pentru manipulare,instigare la ura si propaganda in slujba dusmanilor tarii,cum este aceasta gasca filorusa numita aur. Atat ei cat si cei care le executa ordinele,de exemplu dumneata doamna Ion.
    Ce zici de propunerea mea?
    Comentariu inadecvat
    Stefannel
    13.05.2021, 21:20
    Viitorul suna bine
    Speram ca aur si Soso sa poata scapa Romania de ciuma portocalie, usecuristi si pesedisti.
    Gile
    13.05.2021, 22:04
    O curiozitate
    De ce nu te muti matale la Moscova daca-i iubesti atat de mult pe cei din HAlianta pentru Unirea cu Rusia si pe reprezentatii Rusiei in Romania : mafia PSD?
    Te-ai simti liber in "democratia" lui Putin si lasa-ne pe noi in "dictatura" UE!
    DUTTY
    14.05.2021, 09:16
    Da de ce nu te muti TU Jile?!?!?
    Doare rau adevarul?!?!?
    Stefannel
    14.05.2021, 00:18
    Deoarece Romania este tara mea
    Deoarece Romania este tara mea si a fost jefuita ani la rand de toti hotii si comunistii deghizati in democrati de dupa 1990.
    Eu sunt mai mult decat fericit sa iti iei presedintele tau si sa mergi unde vrei tu din Romania. Evident, undeva unde hotii de case raman depedepsiti.
    misulica1
    13.05.2021, 20:57
    Pai
    Ionas face sondajele cam cum "canta" latrina 3 si bietul Ciolacu...
    RexMundi
    13.05.2021, 20:46
    serios ?
    ha ,ha ,ha ppdd scrie pe usr barna la puskarie ... julien cu guru bivolaru , kaput day... diaconescu a avut 15 % si sa dus drraqu da barem astia.... problema e co o sa se umple puscariile de penali cu astia ! la ce furaciuni au facut astia in numele pandemiei ... o sa apara cat de curand ciordelile ! psd-ul e la categoria minori pe langa astia ... cand o tara se zbate in saracie apare nationalimul ultra ,sau astia nu stiu ? sau nu vor sa creada ... problema e ca ultrasii nu stiu de gluma! si nici de declaratiile politice....
    Gile
    13.05.2021, 22:16
    Chiar ca iti fuge inteligenta din cap
    Bai Mondialule Rosu!
    Cu fiecare comentariu tu demonstrezi ca nu esti roman si ai invatat limba romana la fara frecventa!
    Asa ca nu este de mirare ca poti sa scrii o asemenea jignire la adresa mafiotilor PSD : "psd-ul e la categoria minori pe langa astia". Mafiotii PSD au muncit zeci de ani sa-si faca un nume printre cei mai mari hoti din istoria Romaniei si tu-ti jignesti idolii ? Rusine !
    Tu mergi pe principiul : "pumnii mei minte nu are!".
    DUTTY
    14.05.2021, 09:15
    Mafia neomarxista in cadere libera!!!
    .
    Comentariu inadecvat
    Gile
    13.05.2021, 20:44
    Foarte simplu
    Avangarde a fost infiintat de Dan Voiculescu si este compania de sondaje de casa a mafiei PSD si Antenei 3! Pieleanu este unul din sondorii de baza ai Avangarde!
    Si asta ne spune totul !
    Sa nu uitam ca Avangarde a dat-o-n bara cu toate sondajele la iesirea de urne la toate alegerile din 2019 si 2020!
    Evident ca visul umed al rusofililor din Romania este ca mafia PSD (reprezentantii Rusiei in Romania) si HAUR (HAlianta pentru unirea cu Rusia) sa fie pe primele doua locuri spre bucuria stapanilor de la Moscova !
    Insa USR-Plus este acolo, la acelasi scor de la alegerile parlamentare, chiar mai sus daca luam in considerare si 3-4 procente din voturile din strainatate! Si asta-i doare cel mai tare pe rusofili care sperau sa-l aduca sub 5 %!
    Stefannel
    13.05.2021, 21:11
    Avangarde
    Avangarde a dat mereu rezultate corecte la fiecare alegeri, evident cu o marja de eroare.
    Dar ce este sigur e ca aur creste, Soso creste.
    Nu cred ca il vor suspenda pe Plavannis, nu au inca forta necesara.
    Pedeleprele si usecuristii lui Plavannis si Barna sunt in picaj.
    Gile
    13.05.2021, 22:02
    Foarte simplu
    Intr-o tara normala toate aceste asa zise institute de sondare controlate in totalitate de mafia PSD trebuiau inchise de mult dupa atatea exit-poll-uri si sondaje de opinie aiuristice, fara nici un suport real!
    Numai prostii se mai uita in gura institutelor de sondare a opiniei publice aflate in totalitate sub comanda mafiei PSD care le folosesc pentru manipularea multimii apalate pe creier!
    Si sa nu uitam ca aceste sondaje sunt realizate telefonic! Chiar iti inchipui ca sustinatorii PNL si cei USR-Plus raspund corect sau chiar raspund cand afla despre ce institut de sondare este vorba?
    Anul trecut Pieleanu era foarte suparat ca doar 35 % din cei chestionati telefonic i-au raspuns la intrebari restul ori l-au injurat ori au trantit telefonul cand au aflat despre cine este vorba!
    S-a demosntrat dupa alegeri ca toate sondajele facute erau total pe langa!