Cursă istorică în Formula 1. Cine e pilotul care a obținut prima sa victorie în Marele Circ

Duminica, 13 Noiembrie 2022, ora 22:34
3304 citiri
George Russell

George Russell (Mercedes) a obţinut, duminică, prima victorie în Formula 1, el câştigând penultima etapă a sezonului, Sao Paulo Grand Prix, în Brazilia.

Russell este al 113-lea câştigător al unei curse de F1.

La Sao Paulo, pe locul doi s-a clasat Lewis Hamilton (Mercedes), iar pe trei a terminat Carlos Sainz (Ferrari).

Ultima etapă, Abu Dhabi Grand Prix, va avea loc la 20 noiembrie.

Formula 1 s-a întors în China. Surpriză în calificările pentru proba de sprint
Pilotul britanic Lando Norris (McLaren) va pleca din pole position în cursa de sprint din cadrul Marelui Premiu de Formula 1 al Chinei, programată sâmbătă pe circuitul de la Shanghai....
Negocieri surprinzătoare în Formula 1. Pilotul cu care discută campionii de la Red Bull
Red Bull Racing, campioana mondială en titre din Formula 1, poartă negocieri cu pilotul spaniol Carlos Sainz Jr, care se va despărţi de Ferrari la finalul acestui sezon, a dezvăluit Helmut...