O româncă a dat lovitura carierei azi noapte la US Open

Marti, 30 August 2022, ora 06:21
85804 citiri
Gabriela Ruse e în turul II la US Open FOTO facebook

După eliminarea șocantă a Simonei Halep, chiar în primul tur de la US Open, o altă jucătoarea a salvat imaginea României la Grand Slamul american.

Este vorba despre Gabriela Elena Ruse (24 ani), locul 101 mondial, care s-a calificat în turul al doilea, după ce a eliminat-o pe australianca Daria Saville, locul 58 WTA, finalistă acum câteva zile la Granby, în Canada.

Ruse a pierdut primul set, scor 3-6, dar a revenit puternic și s-a impus în următoarele cu 6-2, 6-4, după două ore și 17 minute.

Este cel mai bun rezultat al jucătoarei noastre în istoria participărilor ei la US Open, Gabriela egalându-și performanța de la Australian Open 2022.

Pentru victorie, Gabriela Ruse va fi răsplătită cu un cec în valoare de 121.000 de dolari, cel mai mare câștig din cariera ei.

În runda următoare, Gabriela va evolua contra americancei Coco Gauff, în fața căreia a pierdut la Wimbledon.

Cealaltă româncă, care a evolau azi noapte, Jaqueline Cristian, a pierdut în două seturi la numărul doi mondial, estonianca Ana Kontaveit.

Gabriela Ruse, calificare spectaculoasă în sferturi. Urmează un super-meci pentru româncă
Jucătoarea română de tenis Gabriela Ruse s-a calificat joi în sferturile de finală ale turneului WTA 250 de la Rouen. Gabriela Ruse (26 de ani, locul 162 WTA) a învins-o în trei seturi pe...
Super-performanță în Kenya. Bianca Ghelber s-a calificat la Jocurile Olimpice
Atleta Bianca Ghelber s-a calificat, sâmbătă, la Jocurile Olimpice de la Paris, după ce şi-a îndeplinit baremul la o competiţie de la Nairobi, în Kenya, unde a reuşit cea mai bună...