Gabi Ruse, victorie mare la Sydney. Cu cine joacă în turul următor

Duminica, 09 Ianuarie 2022, ora 11:54
6121 citiri
Gabriela Ruse. Foto: Facebook / Ruse Gabriela

Elena Gabriela Ruse, locul 87 WTA şi cap de serie numărul 3, a acces, duminică, în turul al doilea al calificărilor pe tabloul principal al turneului de categorie WTA 500 de la Sydney.

Ea a învins-o, în primul tur, cu scorul de 6-3, 6-0, pe australianca Alexandra Osborne, locul 772 WTA, beneficiară a unui wild card.

Pentru un loc pe tabloul principal, Ruse va juca împotriva italiencei Fiona Ferro, locul 107 WTA şi cap de serie numărul 7.

Accederea în manşa a doua a calificărilor este recompensată cu un premiu de 5.020 de dolari şi cu 13 puncte WTA.

Direct acceptată pe tabloul principal este Jaqueline Cristian, locul 71 WTA, care va evolua în primul tur cu australianca Priscilla Hon, locul 263 WTA, beneficiară a unui wild card.

Dacă va trece de Hon, Cristian va evolua în manşa următoare cu liderul WTA, Asheligh Barty.

La acest turneu ar fi trebuit să participe şi Simona Halep, locul 20 WTA, dar ea s-a retras după ce s-a calificat în finala Melbourne Summer Set 1.

Ce blestem a lovit turneul de la Madrid, după retragerea Simonei Halep
Presa internațională de specialitate vorbește despre un adevărat blestem care a lovit turneul WTA 1000 de la Madrid, aflat în plină desfășurare. ”Blestemul wild-cardurilor”, a titrat...
A învins-o pe Halep la Miami și a urmat coșmarul. Ce-a pățit iberica Badosa la ea acasă
Tenismena Paula Badosa din Spania, cea care a învins-o pe Simona Halep la Miami, la revenirea româncei în circuit, a fost eliminată miercuri în primul tur al turneului WTA Madrid. După...
#gabriela ruse, #Gabriela Ruse tenis rezultate, #Simona Halep, #Sydney , #Stiri Gabriela Ruse