12 victorii consecutive în circuitul WTA! Gabriela Ruse se îndreaptă spre al doilea trofeu la rând. Cu cine va juca în semifinale la Palermo

Sambata, 24 Iulie 2021, ora 04:22
23890 citiri
Gabriela Ruse

Jucătoarea română de tenis Elena Gabriela Ruse s-a calificat, vineri seara, în semifinalele turneului WTA de la Palermo, dotat cu premii totale de 189.708 euro, după ce a învins-o pe italianca Lucia Bronzetti cu 6-4, 7-5.

Ruse (23 ani, 137 WTA) a bifat astfel a 12-a sa victorie consecutivă, după ce a câştigat titlul la Hamburg venind din calificări şi a ajuns în penultimul act la Palermo tot venind din calificări.

Gabriela Ruse a câştigat după aproape două ore de joc (1 h 50 min) în faţa unei adversare tenace (22 ani, 190 WTA).

Meciul a început cu trei break-uri, dintre care două reuşite de Ruse, care şi-a păstrat apoi avantajul până la finalul setului, adjudecat cu 6-4. În actul secund, Gabriela a început cu break, dar apoi Bronzetti a întors scorul (3-1). A urmat o altă serie de trei ghemuri, de data aceasta a româncei (3-4), dar Bronzetti a câştigat contra serviciului, iar apoi a făcut 5-4. Ruse a egalat şi apoi a făcut un nou break, încheind meciul cu 7-5.

Ruse şi-a asigurat un cec de 8.144 de euro şi 128 de puncte WTA, iar în penultimul act o va înfrunta pe franţuzoaica Oceane Dodin (24 ani, 120 WTA), a şasea favorită, care a învins-o vineri pe Jaqueline Cristian cu 6-7 (6), 6-3, 6-4, deşi a comis 16 duble greşeli.

Dodin a câştigat singurul meci direct cu Ruse, în 2016, în optimi la Koksijde (Belgia), cu 6-4, 5-7, 6-3.

Gabriela Ruse, calificare spectaculoasă în sferturi. Urmează un super-meci pentru româncă
Jucătoarea română de tenis Gabriela Ruse s-a calificat joi în sferturile de finală ale turneului WTA 250 de la Rouen. Gabriela Ruse (26 de ani, locul 162 WTA) a învins-o în trei seturi pe...
Emma Răducanu, ca-n vremurile bune. Calificare splendidă la WTA Stuttgart și amenințare pentru lidera mondială
Tenismena britanică de origine română Emma Răducanu s-a calificat spectaculos în sferturi la turneul WTA 500 de la Stuttgart. În turul secund, Emma Răducanu (303 WTA) a învins-o pe...