Gabriela Ruse, meci de coșmar la Australian Open. Românca a fost distrusă de rusoaica Kudermetova

Miercuri, 19 Ianuarie 2022, ora 10:47
3092 citiri
Gabriela Ruse

Gabriela Ruse, locul 72 WTA, a fost eliminată, miercuri, în turul al doilea al Australian Open.

Ea a fost întrecută, cu scorul de 6-2, 7-5, de rusoiaca Veronika Kudermetova, lcoul 32 WTA şi cap de serie numărul 28, după un meci care a durat o oră şi 24 de minute.

Ruse a condus cu 5-2 în setul al doilea, dar nu a mai reuşit să câştige niciun ghem până la final.

Ea este locul 62 WTA în clasamentul live şi va rămâne probabil în Top 65 WTA.

Jucătoarea din Rusia va evolua în turul al treilea cu Maria Sakakri din Grecia, locul 8 WTA şi cap de serie numărul 5, sau cu chinezoaica Qinwen Zheng, locul 108 WTA, venită din calificări.

Accederea în turul al doilea este recompensată cu un premiu de 154.000 de dolari australieni (97.210 euro) şi cu 70 de puncte WTA.

Tot miercuri, Jaqueline Cristian, locul 69 WTA, a fost învinsă, cu scorul de 6-2, 7-5, de americanca Madison Keys, locul 51 WTA, după un meci care a durat o oră şi jumătate.

Incredibil ce s-a întâmplat la Rouen: francezii au scos-o din sărite pe Gabriela Ruse
Jucătoarea română de tenis Gabriela Ruse a fost învinsă de Caroline Garcia, a doua favorită, cu 6-3, 6-4, vineri, în sferturile de finală ale turneului WTA 250 de la Rouen (Franţa), dotat...
Gabriela Ruse, calificare spectaculoasă în sferturi. Urmează un super-meci pentru româncă
Jucătoarea română de tenis Gabriela Ruse s-a calificat joi în sferturile de finală ale turneului WTA 250 de la Rouen. Gabriela Ruse (26 de ani, locul 162 WTA) a învins-o în trei seturi pe...
#gabriela ruse, #Gabriela Ruse tenis rezultate, #Australian Open, #Kudermetova , #Stiri Gabriela Ruse