Ce a făcut Gabriela Ruse în primul tur la Hamburg. Românca a câștigat trofeul anul trecut

Marti, 19 Iulie 2022, ora 19:40
2345 citiri
Gabriela Ruse

Jucătoarea română de tenis Elena-Gabriela Ruse, campioana en titre, a fost învinsă de americanca Bernarda Pera cu 6-0, 6-4, marţi, în prima rundă a turneului de la Hamburg (WTA 250), dotat cu premii totale de 203.024 de euro.

Ruse (24 ani, 69 WTA), cap de serie numărul 9, s-a înclinat după o oră şi 27 de minute.

Românca a comis erori în abundenţă, reuşind doar 7 puncte în primul set, cedat la zero. Ruse a avut un set secund mai bun, a început cu break şi a revenit de la 2-5 la 4-5, însă a pierdut în cele din urmă.

Ruse a încheiat cu 11 duble greşeli, adunând doar 20 de puncte pe propriul serviciu.

Pera (27 ani, 81 WTA), care vine după primul său titlu WTA, câştigat în weekend la Budapesta, are acum 2-1 în meciurile directe cu Ruse, pe care a mai învins-o în mai, la Strasbourg, cu 7-5, 6-4, în primul tur. Ruse s-a impus în primul duel, în 2018, în primul tur la Praga, cu 2-6, 6-1, 7-5.

Anul trecut, Gabriela Ruse a câștigat trofeul de la Hamburg.

Gabriela Ruse s-a ales cu 2.200 de euro şi un punct WTA şi va regresa în clasamentul mondial, după ce anul trecut a avut o serie remarcabilă în turneele de la Hamburg şi Palermo, cu 13 victorii consecutive, venind din calificări, finale jucate la ambele turnee şi primul titlu WTA cucerit în circuit. Anul acesta turneele de la Hamburg şi Palermo au loc în aceeaşi săptămână şi nu în săptămâni consecutive ca în 2021.

Gabriela Ruse, calificare spectaculoasă în sferturi. Urmează un super-meci pentru româncă
Jucătoarea română de tenis Gabriela Ruse s-a calificat joi în sferturile de finală ale turneului WTA 250 de la Rouen. Gabriela Ruse (26 de ani, locul 162 WTA) a învins-o în trei seturi pe...
Victorie fulger pentru Gabriela Ruse, care s-a calificat în optimile de finală
Jucătoarea Gabriela Ruse, locul 162 WTA, s-a calificat, miercuri, în optimile de finală ale turneului de categorie WTA 250 de la Rouen. Ruse a trecut în primul tur de japoneza Nao Hibino,...
#gabriela ruse, #Gabriela Ruse tenis rezultate, #Gabriela Ruse clasament WTA , #Stiri Gabriela Ruse