Franța, învinsă de Tunisia la Mondial. Calificare istorică în optimi pentru Australia

Miercuri, 30 Noiembrie 2022, ora 16:06
7986 citiri
Franța. Foto: Facebook / Équipe de France de Football

Tunisia a învins Franța în ultimul meci din grupă, dar degeaba, nu merge în optimile de finală.

Australia s-a calificat în optimi după victoria cu Danemarca, 1-0.

Griezmann a marcat pentru francezi în ultimul minut, dar golul a fost anulat de VAR.

Minutul 8 - Tunisienii înscriu, dar golul este anulat de VAR pentru ofsaid

Minutul 9 - Danezii șutează, dar portarul australienilor respinge în corner.

Minutul 45+2 - Pauză. Australia - Danemarca 0-0 și Tunisia - Franța 0-0.

Minutul 46 - a început repriza a doua

Minutul 59 - tunisienii deschid scorul cu Franța. Tunisia - Franța 1-0.

Minutul 60 - Australienii au reușit să deschidă scorul si ei. Australia - Danemarca 1-0.

Minutul 90+7 - Griezman înscrie pentru Franța, dar golul este anulat de VAR.

S-au terminat meciurile. Tunisia - Franța 1-0 și Australia - Danermaca 1-0.

Echipele de start Australia - Danemarca

Australia: Ryan - Degene, Souttar, Rowles, Behic - Mooy, Irvine, McGree - Leckie, Duke, Goodwin

Danemarca: Schmeichel - Andersen, Christensen, Maehle - Kristensen, Hojberg, Eriksen, Jensen - Skov Olsen, Lindstram, Braithwaite

Echipele de start Tunisia - Franța

Tunisia: Dahmen - Kechrida, Talbi, Meriah, Ghandri, Maaloul - Skhiri, Laidouni, Ben Romdhane, Ben Slimane - Khazri

Franța: Mandanda - Disasi, Varane, Konate, Camavinga - Fofana, Tchouameni, Veretout, Guendouzi - Coman, Kolo Muani

Când ar putea deveni operațională Forța de reacție rapidă a UE: ”Există multe crize asupra cărora NATO nu are competenţe”
O ”forţă de reacţie rapidă” a Uniunii Europene, evocată joi de preşedintele francez Emmanuel Macron şi destinată unor operaţiuni de tipul evacuării de cetăţeni din ţări în...
Franța îi cere Greciei un sistem de apărare antiaeriană pe care să-l folosească pe durata Jocurilor Olimpice
Franța a cerut să împrumute un sistem de apărare antiaeriană al Greciei pe durata Jocurilor Olimpice de la Paris, potrivit cotidianului elen "Kathimerini", citat de Politico.eu....
#Franta, #Campionatul Mondial de Fotbal Qatar, #Danemarca, #Australia , #Campionatul mondial 2022