Gol de pe altă planetă în prima ligă din Franța. Reușita anului în lume VIDEO

Duminica, 31 Octombrie 2021, ora 12:02
13505 citiri
Gol Wahbi Khazri. Foto: captură video / Twitter

Metz a remizat, scor 1-1 (1-1), în meciul cu Saint Etienne, desfăşurat, sâmbătă, pe teren propriu, în etapa a XII-a a campionatului francez Ligue 1.

Gazdele au deschis scorul, în minutul 9, prin Boulaya. Şapte minute mai târziu, Wahbi Khazri a reuşit, probabil, golul anului în Franţa. Din propria jumătate de teren, din afara cercului de la centru, mijlocaşul ofensiv tunisian, în vârstă de 30 de ani, a trimis o torpilă direct în poarta advesarilor, profitând şi de faptul că golakeeper-ul Oukidja era ieşit dintre buturi

Potrivit statisticienilor, acesta este golul marcat de la cea mai mare distanţă în istoria Ligue 1.

Deşi St. Etienne este ultima în clasament, cu 6 puncte în 12 meciuri, Khazri, specialist al executării loviturilor libere, are deja şapte reuşite în Ligue 1, în acest sezon, al patrulea pentru el la echipa "verzilor", care a marcat în total 12 goluri. Cele mai multe goluri într-un sezon, 13, le-a înscris în ediţia 2018-2109, prima la Saint Etienne.

În carieră, el a mai jucat la Bastia, Bordeaux, Sunderland şi Rennes.

Metz este şi ea la retrogradare, pe locul 18, antepenultimul, cu şapte puncte.

Penalty executat de președintele Franței, Emmanuel Macron. Unde s-a dus mingea VIDEO
Preşedintele Franţei, Emmanuel Macron, a jucat miercuri într-un meci în scopuri caritabile, alături de foste glorii ale fotbalului francez şi mondial, reuşind să transforme o lovitură de...
Elicea uriașă amplasată pe legendarul cabaret Moulin Rouge s-a prăbușit. Fațada a fost avariată, dar nu sunt victime VIDEO
Elicea amplasată pe legendarul cabaret Moulin Rouge, situat în cartierul Pigalle din Paris, s-a desprins şi a căzut în noaptea de miercuri 24 spre joi 25 aprilie, între orele 2.00 şi 3.00,...