Stirea momentului in fotbalul european! UEFA a schimbat regulile! Ce anunt istoric a facut forul continental

Joi, 24 Iunie 2021, ora 17:04
10165 citiri
Stadion Wembley. Foto: Facebook / UEFA EURO 2020

Se schimba regulile in fotbalul european. Forul continental a luat o decizie istorica si a eliminat golul marcat in deplasare.

Aceasta masura va conta din sezonul 2021-2022, iar o partida va fi decisa, in caz de egalitate, de doua reprize de prelungiri de 15 minute si lovituri de departajare.

EURO 2020: Arbitrul Ovidiu Hategan, delegat de UEFA la primul meci din optimi

Regula golului marcat in deplasare exista in fotbalul european din sezonul 1965-1966 si acum a fost eliminata.

Pana acum, daca doua echipe terminau la egalitate o dubla mansa in competitiile continentale, echipa care marcase mai multe goluri in deplasare se califica.

Cine e fostul rapidist care a învins liderul campionatului din Israel
Fotbalistul român Antonio Sefer a marcat golul prin care Hapoel Beer Sheva a învins-o pe Maccabi Tel Aviv cu scorul de 1-0, luni, pe teren propriu, într-o partidă din etapa a 29-a a...
Cine e românul care marchează gol după gol în străinătate
Atacantul român Andrei Ciolacu a marcat un gol pentru Birkirkara, care a învins-o pe Gudja cu scorul de 2-0 (1-0), duminică, pe teren propriu, într-o partidă din etapa a 23-a a campionatului...