Echipa lui Jose Mourinho, prima calificata in optimile Europa League. Victorie cu 8-1 la "general"

Miercuri, 24 Februarie 2021, ora 21:201912 citiri
Tottenham s-a calificat in optimi

Tottenham Hotspur este prima echipa calificata in optimile de finala ale Europa League la fotbal, dupa ce a surclasat echipa austriaca Wolfsberger AC cu scorul de 4-0, la Londra, in mansa secunda a saisprezecimilor de finala, conform agerpres.ro.

Echipa antrenata de Jose Mourinho, care invinsese in tur cu 4-1, s-a impus acum prin golurile marcate de Dele Alli (10), Carlos Vinicius (50, 83) si Gareth Bale (73).

De remarcat evolutia tanarului Dane Scarlett (16 ani), care a dat pasa decisiva la ultimul gol, la doua minute de la intrarea sa pe gazon.

Tottenham a ajuns in optimile de finala ale competitiei pentru a patra oara, dar nu a depasit sferturile de finala in formatul Europa League.