Sepsi Sfântu Gheorghe a trecut pe lângă o calificare istorică în Conference League. Totul s-a decis la penalty-uri de departajare

Joi, 29 Iulie 2021, ora 22:27
6640 citiri
Sepsi s-a calificat în premieră în cupele europene

La prima participare în cupele europene, Sepsi Sfântu Gheorghe a avut o șansă uriașă de calificare în turul trei preliminar din Conference League.

Joi seară, de la ora 19.30, Sepsi a jucat pe teren propriu returul cu Spartak Trnava (Slovacia), meciul pornind de la scorul de 0-0 înregistrat săptămâna trecută, în partida tur din al doilea tur preliminar.

Din păcate, Sepsi a condus mult timp cu 1-0, a fost egalată, astfel că s-a intrat în prelungiri, unde nu s-a mai marcat,

La penalty-uri, Sepsi a ratat de două ori, prin Achahbar şi Rep, echipa calificată mai departe fiind Spartak Trnava, cu scorul de 4-3.

În minutul 116, de la Spartak Trnava a fost eliminat Gric, el primind al doilea cartonaş galben. A primit al doilea cartonaş galben şi a fost eliminat şi Fofana de la Sepsi, în minutul 120+2.