S-a reluat campionatul si in Anglia, dupa 100 de zile de pauza cauzata de pandemia de coronavirus. City - Arsenal 3-0,in primul derby

Joi, 18 Iunie 2020, ora 00:16
2683 citiri

Aston Villa a terminat la egalitate, scor 0-0, meciul disputat, miercuri, pe teren propriu, cu Sheffield United, intr-o restanta din etapa a XXVIII-a.

Acesta este primul meci oficial jucat in Anglia, dupa intreruperea cauzata de pandemia de coronavirus, la 13 martie.

Inaintea partidei de pe Villa Park, jucatorii celor doua echipe au pus un genunchi pe pamant, in semn de sustinere fata de miscarea Black Lives Matter. Toti jucatorii din Premier League vor purta pe tricouri sloganul miscarii pentru combaterea rasismului si violentei politienesti, scris pe spate, la meciuri.

De asemnea, a fost tinut un minut de reculegere pentru victimele pandemiei de coronavirus.

Campionatul englez este ultimul care se reia dintre cele importante ale Europei, exceptand Franta, unde competitia a fost oprita definitv.

In ultimul meci al zilei din Anglia, Manchester City a invins cu 3-0 pe Arsenal. Sterling, De Bruyne si Foden au inscris golurile echipei lui Guardiola.

Pierdere grea pentru Manchester City în lupta pentru titlu. Ce meci important va rata vedeta Haaland
Manchester City, campioana en-titre a Angliei, nu se va putea baza pe vedeta Erling Haaland în meciul de joi cu Brighton, din Premier League, a anunţat miercuri antrenorul Pep Guardiola, scrie...
Rezultatul din Anglia care aruncă în aer lupta pentru titlu: cum s-a încheiat derby-ul orașului Liverpool
Echipa engleză FC Liverpool a pierdut miercuri seara, în deplasare, scor 0-2, meciul disputat în faţa concitadinei Everton, în etapa a 34-a din Premier League. Everton s-a impus pe...