Debut exploziv pentru belgianul Lukaku la Chelsea. Atacantul a marcat într-un derby londonez. Cum s-a încheiat meciul

Duminica, 22 August 2021, ora 21:02
2058 citiri
Romelu Lukaku

Chelsea a câştigat cu 2-0 pe terenul lui Arsenal într-un derby londonez programat duminică în etapa a 2-a a campionatului Angliei, conform agerpres.ro.

Belgianul Romelu Lukaku, revenit de curând la Chelsea, a deschis scorul în minutul 15 şi a avut şi o bară. Deţinătoarea Ligii Campionilor, clar superioară adversarei sale de duminică, a mai punctat prin Reece James în minutul 35.

Chelsea are 6 puncte după două etape şi împarte prima poziţie a clasamentului cu Liverpool, ambele având golaveraj 5-0. Tot 6 puncte are ocupanta locului 3, Brighton.

Învinsă în prima etapă de nou-promovata Brentford, Arsenal nu are niciun punct şi este pe locul 19, penultimul.

Rezultate:

sâmbătă

Liverpool - Burnley 2-0

Au marcat: Jota (18), Mane (69)

Crystal Palace - Brentford 0-0

Manchester City - Norwich City 5-0

Au marcat: Krul (7 - autogol), Grealish (22), Laporte (64), Sterling (71), Mahrez (84)

Aston Villa - Newcastle United 2-0

Au marcat: Ings (45+3), El-Ghazi (62 - penalty)

Leeds United - Everton 2-2

Au marcat: Klich (41), Raphinha (72), respectiv Calvert-Lewin (30 - penalty), Gray (50)

Brighton - Watford 2-0

Au marcat: Duffy (10), respectiv Maupay (41)

Duminică

Southampton - Manchester United 1-1

Au marcat: Fred (30 - autogol), respectiv Greenwood (55)

Wolverhampton Wanderers - Tottenham Hotspur 0-1

A marcat: Alli (9 - penalty)

Arsenal - Chelsea 0-2

Au marcat: Lukaku (15), James (35)

Etapa se încheie luni cu partida West Ham United - Leicester City.

Ce "țeapă" și-a luat Guardiola! A lăsat să plece fotbalistul care face furori la Chelsea
Echipa engleză Chelsea a învins luni seara, pe teren propriu, scor 6-0, formaţia Everton, în etapa a 33-a din Premier League. Mijlocaşul ofensiv Cole Palmer a înscris patru goluri. Pe...
De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...