99 de ani la primul meci al nationalei: insemnatatea istorica a acestei partide

Marti, 08 Iunie 2021, ora 15:14
2783 citiri
Nationala Romaniei FOTO facebook

8 iunie este o zi foarte importanta in istoria echipei nationale.

In aceasta zi, in 1922, s-a disputat primul meci din istoria primei reprezentantive.

Iugoslavia 1-2 Romania, s-a jucat pe stadionul SK Iugoslavia,la Belgrad, in fata a 5000 de oameni. Romania a fost condusa cu golul lui Jaroslav Sifer, din penalty, in minutul 35. Selectionata tarii noastre a egalat pana la pauza, tot din penalty prin Francisc Ronay. Golul victoriei a venit in minutul 61 de la capitanul Aurel Guga.

Lotul Romaniei:

Adalbert Ritter (Chinezul Timisoara) - Alois Szilagy (MTK Targu Mures), Elemer Hirsch (CA Cluj), Dezso Jakobi (Asociatia Sportiva Haggibor Cluj), Nicolae Honigsberg (CA Oradea), Francisc ZImmerman (CA Timisoara), Aurel Guga (Universitatea Cluj), Carol Frech (Chinezul Timisoara), Paul Schiller (Chinezul Timisoara), Francisc Ronay (CA Oradea). Antrenor Teofil Moraru.

Partida a fost stabilita cu aproape o luna inainte de presedintele Comisiei de fotbal din Romania si omologul sau iugoslav. Meciul a fost unul amical si a facut parte din seria de evenimente prin care se sarbatorea casatoria regelui "Serbiei Mari", Alexandru I, cu principesa Maria a Romaniei, fiica regelui Ferdinand.

Schimbare istorică în regulamentul fotbalului englez
Federaţia Engleză de Fotbal a anunţat că din sezonul viitor se renunţă la reluarea meciurilor în caz de egalitate la finalul timpului regulamentar, începând din primul tur al Cupei...
PNL și PSD așteaptă "clarificări" de la Cătălin Cîrstoiu, "în această săptămână". Când va fi anunțată decizia în privința candidatului la Primăria Capitalei
Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a afirmat, joi seară, că, în acest moment, Cătălin Cîrstoiu este candidatul alianţei PSD-PNL, dar acesta trebuie să clarifice public toate aspectele care...