Cat ghinion! Fara infrangere la EURO, Romania este eliminata din competitie din cauza golaverajului

Marti, 30 Martie 2021, ora 20:50
16908 citiri

Romania pierde dramatic calificarea in sferturile de finala de la Campionatului European de tineret.

In ultimul meci din grupa, nationala lui Adrian Mutu a incheiat la egalitate, 0-0, cu Germania si paraseste competitia.

Nemtii puteau sa castige meciul, insa Nemcha a ratat penaltyul din repriza a doua.

Si Alex Matan a fost la un pas de gol in debutul meciului cand mingea trimisa de el a lovit bara portii.

Romania terrmina grupa cu acelasi numar de puncte ca si celelalte doua echipe calificate, Olanda si Germania, dar golaverajul a facut diferenta.

Echipa nationala de tineret ar fi avut nevoie de o victorie ca sa se califice in sferturi.

In celalalt meci al grupei, Olanda a demolat-o pe Ungaria cu 6-1.

Minutul 90+4 - Finalul meciului

Minutul 71 - Penalty pentru Germania dupa un hent al lui Oaida. Nemtii rateaza penaltyul prin Nmecha.

Minutul 65 - Ciobanu trimite din lovitura libera direct in bratele portarului germna

Minutul 63- schimbare in nationala Romaniei: intra Dragusin in locul lui Pascanu

Minutul 46 - A inceput repriza a doua

Olanda conduce Ungaria cu 3-0. La aceste scoruri, Romania este eliminata.

Minutul 45 +1 - Pauza

Minutul 24 - ocazie mare pentru Germania, Pascanu scoate de pe linia portii mingea trimisa de Klimovicz

Minutul 4 - Ocazie uriasa pentru Romania, Matan trimite mingea in bara.

Minutul 3 - Ocazie Romania. Ciobotariu trimite o lovitura de cap,dar mingea este respinsa de pe linia portii

Minutul 1 - a inceputul meciul

ROMANIA:

Andrei Vlad - Harut, Pascanu, Ciobotariu, Vladoiu - Oaida, Dulca, Itu - Olaru, Adrian Petre, Matan.

Antrenor: Adrian Mutu.

Vom juca in echipament galben.

GERMANIA U21: Dahmen - Vagnoman, Pieper, Schlotterbeck, Raum - Dorsch, Baku, Maier - Nmecha, Klimowicz, Berisha

Antrenor: Stefan Kuntz

EXCLUSIV Gica Hagi vinde o parte din clubul FC Viitorul. Ce suma va primi si cine sunt investitorii

"O mana de om pe strazi, in frig". Viata de film a lui Florin Nita, eroul Romaniei contra Germaniei. A muncit la o fabrica de cozonaci

Romania, invinsa greu de Germania la Bucuresti. Portarul Florin Nita a fost eroul nostru