Gura de oxigen pentru nationala lui Mirel Radoi. Victorie in amicalul cu Belarus, intr-un meci cu 8 goluri

Miercuri, 11 Noiembrie 2020, ora 20:53
11821 citiri
Echipa nationala a Romaniei

Echipa nationala Romaniei a jucat miercuri, la Ploiesti, un meci amical cu selectionata din Belarus, tricolorii impunandu-se cu 5-3, dupa ce au condus la un moment dat cu 5-0.

Amicalul cu Belarus conteaza pentru clasamentul FIFA pe luna noiembrie, pe baza caruia in 7 decembrie se trag la sorti grupele din preliminariile Campionatului Mondial din 2022, conform frf.ro. In prezent, Romania se afla in urna a treia valorica, sansele de a urca in cea secunda fiind insa minime.

Desfasurarea LIVE a meciului:

*Romania mai incaseaza un gol in prelungiri, dar obtine victoria, 5-3.

*Doua minute mai tarziu, Belarus obtine un penalty, aparat de Lazar.

*Tricolorii s-au relaxat pe final de meci, iar nationala din Belarus a redus diferenta in minutul 80, 5-2 pentru Romania.

*Oaspetii reduc din diferenta in minutul 63, 5-1 pentru tricolori.

*Nedelcearu face "dubla" in acest meci, cu o reluare simpla din careu dupa un sut respins de portarul advers. 5-0 in minutul 56.

*A inceput repriza secunda.

*Repriza se incheie cu un nou gol al tricolorilor (4-0), marcat de Puscas, care a profitat de o balbaiala in defensiva oaspetilor.

*Tricolorii sunt descatusati si marcheaza al treilea gol (3-0), prin Nedelcearu, in urma unui corner.

*2-0 pentru Romania in minutul 20, dupa un penalty scos de Puscas si transformat de capitanul Razvan Marin

*Minutul 11 aduce deschiderea scorului: Razvan Marin centreaza dew pe flancul stang si fundasul Bogdan Mitrea, aflat la debutul pentru nationala, reuseste sa inscrie cu o lovitura de cap.

*A inceput meciul.

*Portarul Lazar si fundasul Mitrea vor debuta in nationala Romaniei.

Echipa de start a Romaniei:

Lazar - Nedelcearu, Mitrea, Tosca - Mogos, R. Marin, Nistor, Cr. Ganea - Man, Puscas, Fl. Tanase

Rezerve: Balgradean, Tatarusanu, V. Cretu, I. Cristea, Alibec, Maxim, Albu, Tiru, Bicfalvi, Manea, Camora, Al. Baluta

"Dar prezenta pe teren diseara are o insemnatate aparte pentru fiecare jucator si in context mai larg, putand pentru unii dintre ei sa marcheze borne importante in topul partidelor pentru echipa nationala", se mai arata in comunicatul Federatiei. Iata care sunt cele mai importante borne care pot fi atinse in aceasta seara:

*Ciprian Tatarusanu l-ar depasi pe Ciprian Marica si i-ar egala pe Cosmin Contra si Rodion Camataru (73 meciuri)

*Ionut Nedelcearu ar avansa in clasament peste Bogdan Mara si George Ogararu, ajungand la 12 partide

*Razvan Marin ar putea acumula mai multe meciuri decat Gheorghita Geolgau si Vasile Iordache, bifand partida numarul 24

*Alexandru Maxim ar face 43 de meciuri si ar intra astfel in top 50 cei mai selectionati tricolori, depasindu-i pe Aurel Ticleanu si Lajos Satmareanu

*Cu 20 de meciuri, George Puscas i-ar egala pe Iuliu Baratky, Nicolae Lupescu si Ion Voinescu, trecand peste Daniel Niculae si Flavius Stoican

*Pentru Lazar, Vali Cretu, Mitrea si Albu, aceasta partida ar putea fi debutul pentru Romania.

Cum încearcă PSD să negocieze retragerea lui Piedone și care este prețul primarului de la Sectorul 5
După ce liderii coaliției PSD-PNL au luat decizia de a-l retrage pe candidatul comun Cătălin Cîrstoiu și de a merge cu candidați separați, în persoana Gabrielei Firea și a lui Sebastian...
George Simion a devenit tată. Ce mesaj i-a transmis soției liderul AUR
La mai puțin de un an de la căsătorie, liderul Partidului AUR, George Simion, și soția sa, Ilinca, au devenit părinți. Primul copil al cuplului este un băiat, iar tatăl a ținut să-i...