Campioana europeană Italia, după două remize consecutive (cu Bulgaria şi Elveţia), a surclasat Lituania cu 5-0, prin golurile reuşite de Moise Kean (11, 29), Edgaras Utkus (autogol), Giacomo Raspadori şi Giovanni Di Lorenzo.
Squadra Azzurra a ajuns la 37 de meciuri consecutive fără înfrângere.
La baltici, Donatas Kazlauskas (Academica Clinceni) a fost integralist, iar Rolandas Baravykas (UTA Arad) a fost rezervă.
Elveţia a remizat cu Irlanda de Nord, 0-0, în deplasare, dar Nati a ratat un penalty prin Seferovic, şutul său fiind apărat de Bailey Peacock-Farrell.
Belgia a învins a învins Belarus cu 1-0, în deplasare, în timp ce Ţara Galilor a fost ţinută în şah, pe teren propriu, de modesta Estonia. Fiecare echipă a avut o bară, galezii prin Bale, iar balticii prin Kait.
Albania, care a învins San Marino cu 5-0, ocupă un neaşteptat loc secund în Grupa I, după Anglia, dar înaintea Poloniei, care a remizat cu Anglia (1-1), şi a Ungariei, care a câştigat la limită în faţa Andorrei (2-1). Polonezii au smuls egalul în duelul cu vicecampioana europeană, printr-un gol înscris în minutele adiţionale, de rezerva Damian Szymanski (90+2).
Rezultatele de miercuri:
Grupa B
Grecia - Suedia 2-1
Au marcat: Anastasios Bakasetas 62, Evangelos Pavlidis 78, respectiv Robin Quaison 80.
Kosovo - Spania 0-2
Au marcat: Pablo Fornals 32, Ferran Torres 90.
Grupa C
Italia - Lituania 5-0
Au marcat: Moise Kean 11, 29, Edgaras Utkus (autogol) 14, Giacomo Raspadori 24, Giovanni Di Lorenzo 54.
Irlanda de Nord - Elveţia 0-0
Haris Seferovic (Elveţia) a ratat un penalty în min. 33.
Grupa E
Belarus - Belgia 0-1
A marcat: Dennis Praet 33.
Ţara Galilor - Estonia 0-0
Grupa I
Albania - San Marino 5-0
Au marcat: Rey Manaj 32, Qazim Laci 58, Armando Broja 61, Elseid Hysaj 68, Myrto Uzuni 80.
Ungaria - Andorra 2-1
Au marcat: Adam Szalai 9 - penalty, Endre Botka 18, respectiv Max Llovera 82.
Polonia - Anglia 1-1
Au marcat: Damian Szymanski 90+2, respectiv Harry Kane 72.
Grupa J
Armenia - Liechtenstein 1-1
Au marcat: Henrih Mhitarian 45+4 - penalty, respectiv Noah Frick 80.
Islanda - Germania 0-4
Au marcat: Serge Gnabry 4, Antonio Ruediger 24, Leroy Sane 56, Timo Werner 89.
Macedonia de Nord - România 0-0
Câştigătoarele grupelor se vor califica direct la turneul final din Qatar. Formaţiile clasate pe locurile secunde şi cele mai bune două echipe necalificate din Liga Naţiunilor 2020-2021 vor juca baraje în urma cărora alte trei formaţii vor obţine biletele pentru CM 2022.