S-a decis prima finalista a Ligii Campionilor. Cum s-a incheiat batalia decisiva dintre Manchester City si PSG

Marti, 04 Mai 2021, ora 23:27
6501 citiri
Manchester City si PSG, duel in semifinalele Ligii Campionilor

Liga Campionilor continua in aceasta saptamana cu returul semifinalelor. Astfel vor fi cunoscute cele doua finaliste de la Istanbul, la 29 mai.

Formatia engleza Manchester City s-a calificat pentru prima data in istorie in finala Ligii Campionilor, dupa ce a invins, marti, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (1-0), echipa franceza PSG, in meciul retur al semifinalelor. In tur, tot City s-a impus, cu 2-1, conform news.ro.

Parizienii, finalisti ai editiei precedente, au terminat si mansa a doua in zece jucaori, dupa eliminarea lui Di Maria, din minutul 69, pentru un gest nesportiv.

A marcat: Mahrez '11, '63.

1-0, min. 11: De Bruyne a sutat la poarta din marginea careului, din pozitie centrala, mingea a deviat din Marquinhos in dreapta, la Mahrez, care a marcat din apropierea careului mic, din unghi;

2-0, min. 63: Dupa un contraatac rapid, Foden a centrat de pe partea stanga, pe jos, si Mahrez a inscris fara probleme din sase metri.

In minutul 69, dupa ce Fernandinho a respins o minge in aut, Di Maria a avut o reactie nervoasa la adresa brazilianului. Apoi, argentinianul l-a calcat intentionat pe adversar in afara terenului, dupa ce a luat mingea sa arunce de la margine. Pentru acest gest, Di Maria a fost eliminat.

Meciul s-a disputat pe un teren acoperit de gheata dupa o grindina care a cazut peste Manchester. Pentru ca temperatura a fost destul de scazuta in timpul partidei, gheata s-a topit abia in repriza a doua.

Manchester City are un trofeu european in palmares, Cupa Cupelor, castigat in 1970.

Desfasurarea LIVE a meciului:

*Manchester City se califica in finala, scor 2-0. PSG a terminat meciul in inferioritate numerica, dupa eliminarea lui Di Maria.

*City face 2-0 in minutul 63, prin acelasi Mahrez. Calificarea in finala pare jucata.

*1-0 la pauza, PSG a mai avut o bara prin Marquinhos, in minutul 17.

*Gol Manchester City, 1-0 dupa reusita lui Mahrez, cu un sut plasat din interiorul careului.

*Minutul 7: arbitrul acorda penalty pentru PSG, decizie anulata insa, pe buna dreptate, de arbitrajul video.

*A inceput partida.

Manchester City: Ederson - Walker, Stones, Ruben Dias, Zinchenko - Bernardo Silva, Fernandinho, Gundogan - Mahrez, De Bruyne, Foden

PSG: Navas - Florenzi, Marquinhos, Kimpembe, Diallo - Herrera, Paredes - Di Maria, Verratti, Neymar - Icardi

Miercuri va avea loc partida Chelsea - Real Madrid, in tur 1-1.

Aceasta va fi arbitrata de italianul Daniele Orsato.

Ambele intalniri vor incepe la ora 22.00.

Pas greșit pentru CSM București înainte de sferturile Ligii Campionilor. Câte goluri a dat Cristina Neagu
Campioana CSM Bucureşti a remizat joi, pe teren propriu, cu formaţia Dunărea Brăila, scor 35-35 (19-15), în derby-ul etapei a XX-a a Ligii Naţionale. Principalele marcatoare ale meciului...
L'Equipe a aflat salariile fotbaliștilor din Franța: care e diferența dintre Mbappe și "muritori"
Kylian Mbappe, căpitanul selecţionatei Franţei, dominată clasamentul salariilor din prima ligă franceză de fotbal în acest sezon, după plecările argentinianului Lionel Messi şi...