CFR Cluj s-a lovit de ”stânca” din Gibraltar. Scor rușinos la pauză pentru echipa lui Șumudică. Cum s-a încheiat meciul

Marti, 20 Iulie 2021, ora 21:00
10959 citiri
CFR Cluj joacă în preliminariile Ligii Campionilor

Campioana României, CFR Cluj, a evoluat marţi, în turul doi preliminar al Ligii Campionilor, pe terenul echipei Lincoln Red Imps din Gibraltar.

Echipa antrenată de Marius Șumudică a făcut o primă repriză rușinoasă, pe care Lincoln a încheiat-o în avantaj. CFR a întors scorul în repriza secundă, după două greșeli comise de apărarea adversă.

Scorul final, 2-1 pentru CFR Cluj, păstreaza campioana României în postura de mare favorită pentru calificarea în turul trei preliminar, acolo unde va juca împotriva învingătoarei din duelul Slovan Bratislava - Young Boys Berna.

Au marcat: Debeljuh '52, '58 / Rosa '45.

1-0, min. 45: Gazdele au deschis scorul după o acţiune spectaculoasă, finalizată cu un şut de la 11 metri al lui Rosa, din poziţie uşor laterală-dreapta;

1-1, min. 53: Sigurjonsson a centrat de pe partea stângă, iar Debeljuh a trimis cu capul mingea în plasă, peste poartaul Goldwin, ieşit greşit;

1-2, min. 58: Bernardo Lopes a pasat greşit înapoi, mingea a ajuns la Debeljuh, care l-a învins fără probleme pe portarul gazdelor.

Au evoluat următoarele echipe:

Lincoln: Goldwin - Wiseman, Bernardo Lopes, Chipolina, Toscano - Ronan (Casciaro '60), Yahaya, Rosa - Walker (Torilla '83), Kike Gomez (Carralero '69), Britto (Ocran '69). Antrenor Raul Castillo;

CFR Cluj: Arlauskis - Susici (Manea '74), Bouhenna, Graovac, Latovlevici - Deac (Tahiri '81), J. Rodriguez, Sigurjonsson (Fofana '90+3) - Costache (Chipciu '46), Debeljuh, Păun (Petrila 81). Antrenor Marius Şumudică.

Cartonaşe galbene: Rosa '21, Britto '34, Toscano '65 / Debelljuh '38.

Arbitri: Delajod Willy - Mehdi Rahmouni şi Erwan Finjean - Thomas Leonard (toţi din Franţa).

Meciul retur va avea loc la 28 iulie, la Cluj-Napoca.

Desfășurarea LIVE a meciului:

*2-1 pentru CFR în minutul 58, după o nouă gafă a defensivei lui Lincoln.

*1-1 în minutul 52, Debeljuh profită de o ieșire greșită a portarului și marchează cu capul.

*1-0 pentru Lincoln, în minutul 45! Apărarea ardelenilor a fost făcută șah-mat.

*Egalitatea persistă în minutul 30, CFR nu s-a apropiat periculos de poarta echipei din Gibraltar.

*0-0 în minutul 15, gazdele au avut două mari ocazii de a deschide scorul.

*Echipa de start folosită de antrenorul Șumudică: Arlauskis – Susic, Graovac, Bouhenna, Latovlevici – Rodriguez, Sigurjonsson, Păun, Deac, Costache – Debeljuh

"Aş prefera să rezolvăm calificarea din tur, apoi să ne concentrăm pe retur şi pe ce avem de făcut în campionat. Au câţiva jucători de calitate, care au jucat în liga a doua şi a treia din Spania, dar sper să fim concentraţi pentru a nu avea surprize. Nu contează terenul sintetic, va trebui să plecăm cu un rezultat pozitiv, care să ne dea linişte în retur", a declarat antrenorul Marius Şumudică.

Returul va avea loc în 28 iulie, de la 20.30.

CFR Cluj va evolua cu Slovan Bratislava (Slovacia) sau cu Young Boys Berna (Elveţia) dacă va ajunge în turul al treilea preliminar al Ligii Campionilor, s-a stabilit în urma tragerii la sorţi care a avut loc, luni, la Nyon.

Meciurile vor avea loc la 3/4 august, la Cluj-Napoca, şi la 10 august.

De asemenea, o calificare în faza următoare le-ar garanta celor de la CFR Cluj prezența cel puțin în grupele Conference League.

Gestul cu degetul care a calificat-o pe Real Madrid în semifinalele Ligii Campionilor VIDEO
Real Madrid s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins-o pe Manchester City cu scorul de 4-3, la loviturile de departajare, miercuri seara, în deplasare,...
S-a deslușit misterul. Cine l-a sfătuit pe portarul Realului să nu se arunce la penalty VIDEO