Liga Campionilor: Atletico Madrid s-a calificat dramatic în optimi. Scenariu de coșmar pentru AC Milan, echipa lui Tătărușanu. Toate rezultatele

Miercuri, 08 Decembrie 2021, ora 00:12
5687 citiri
Atletico Madrid, în optimile Ligii Campionilor

Atletico Madrid a învins, marţi, în deplasare, cu scorul de 3-1 (0-0), formaţia FC Porto, în etapa a VI-a, ultima, a Grupei B a Ligii Campionilor. În cealaltă partidă, AC Milan a pierdut, acasă, scor 1-2 (1-1), în faţa formaţiei Liverpool.

Clasată pe ultimul loc înaintea acestei etape, Atletico Madrid a reuşit să se califice în optimi, alături de Liverpool. Porto merge în 16-imile Ligii Europa, iar echipa lui Ciprian Tătăruşanu a fost eliminată din cupele europene.

Rezultatele înregistrate, marţi, în Liga Campionilor sunt următoarele:

Grupa A

RB Leipzig - Manchester City, scor 2-1 (1-0);

Au marcat: Szoboszlai '24, Andre Silva '71 / Mahrez '76.

- Kyle Walker (City) a fost eliminat, în minutul 83.

PSG - Club Brugge, scor 4-1 (3-0);

Au marcat: Mbappe '2, '7, Messi '38, '79 (p) / Rits '68.

Clasamentul final al grupei este următorul: City - 12 puncte, PSG - 11, Leipzig - 7, Brugge - 4.

Manchester City şi PSG erau deja calificate în optimile de finală ale Ligii Campionilor, iar RB Leipzig va evolua în 16-imile Ligii Europa.

Grupa B

AC Milan - Liverpool, scor 1-2 (1-1);

Au marcat: Tomori '29 / Salah '36, Origi '55.

- La gazde, portarul Ciprian Tătăruşanu a fost rezervă.

FC Porto - Atletico Madrid, scor 1-3 (0-0);

Au marcat: Sergio Oliveira '90+2 (p) / Griezmann '56, Correa '90, De Paul '90+2.

Carrasco (Atletico) '67 şi Wendell (Porto) '70 au fost eliminaţi. Şi portarul Marchesin (Porto), aflat pe banca de rezerve, a fost eliminat, în minutul 75.

Clasament: Liverpool - 18 puncte, Atletico - 7, FC Porto - 5, AC Milan - 4.

Liverpool era deja calificată în optimi, Atletico o însoţeşte, iar FC Porto va evolua în 16-imile Ligii Europa.

Grupa C

Borussia Dortmund - Beşiktaş, scor 5-0 (2-0);

Au marcat: Malen '29, Reus '45+2 (p), '53, Haaland '68. '81.

- Welinton (Beşiktaş) a fost eliminat, în minutul 43.

Ajax Amsterdam - Sporting Lisabona, scor 4-2 (2-1);

Au marcat: Haller '8 (p), Antony '42, Neres '58, Berghuis '62 / Santos '22, Tabata '78.

Clasament: Ajax - 18, Sporting - 9, Dortmund - 9, Beşiktaş - niciun punct.

Ajax şi Sporting erau deja calificate în optimi, iar Dortmund, în 16-imile Ligii Europa.

Grupa D

Real Madrid - Inter Milano, scor 2-0 (1-0);

Au marcat: Kroos '17, Asensio '79.

- Barella (Inter) a fost eliminat, în minutul 64.

Şahtior Doneţk - Şeriff Tiraspol, scor 1-1 (1-0).

Au marcat: Fernando '42 / Nikolov '90+3.

Clasament: Real Madrid - 15, Inter - 10, Şeriff - 7, Şahtior - 2.

Real Madrid şi Inter erau deja calificate în optimi, iar Şeriff, în 16-imile Ligii Europa.

Miercuri, sunt programate meciurile

Grupa E, ora 22.00

Benfica Lisabona - Dinamo Kiev;

Bayern Munchen - FC Barcelona;

Clasament: Bayern (echipă calificată) - 15, FC Barcelona - 7, Benfica - 5, Dinamo Kiev - 1;

Grupa F, ora 22.00

Manchester United - Young Boys Berna;

Atalanta - Villarreal;

Clasament: Manchester United (echipă calificată) - 10, Villarreal - 7, Atalanta - 6, Young Boys - 4.

Grupa G, ora 22.00

Salzburg - FC Sevilla;

Wolfsburg - Lille;

Clasament: Lille - 8, Salzburg - 7, FC Sevilla - 6, Wolfsburg - 5.

Grupa H, ora 19.45

Juventus Torino - Malmo;

Zenit Sankt Petersburg - Chelsea.

Clasament: Chelsea (echipă calificată) - 12, Juventus (echipă calificată), Zenit - 4, Malmo - 1.

Formaţiile de pe primele două locuri din fiecare grupă merg în optimile de finală ale Ligii Campionilor, cele de pe locurile 3, în 16-imile Ligii Europa.

Pas greșit pentru CSM București înainte de sferturile Ligii Campionilor. Câte goluri a dat Cristina Neagu
Campioana CSM Bucureşti a remizat joi, pe teren propriu, cu formaţia Dunărea Brăila, scor 35-35 (19-15), în derby-ul etapei a XX-a a Ligii Naţionale. Principalele marcatoare ale meciului...
Ce a pățit căpitanul Spaniei la ultimul meci al naționalei sale. Până și adversarii au fost uluiți
Selecţionerul Spaniei, Luis de la Fuente, a declarat că i-a fost ruşine atunci când a auzit fluierături din tribunele arenei Santiago Bernabeu, marţi seară, în timpul meciului amical cu...