Liga 1, play-out: codasa Poli Iasi, victorie de aur pe terenul unei foste campioane. Moldovenii au scapat de ultimul loc

Duminica, 02 Mai 2021, ora 15:48
3588 citiri
Poli Iasi a castigat pe terenul Astrei

Politehnica Iasi a invins duminica, in deplasare, cu scorul de 2-1 (2-0), echipa Astra Giurgiu (campioana din 2016), in etapa a V-a a play-out-ului Ligii I.

Iesenii au terminat meciul in zece jucatori, dupa eliminarea lui Platini, in minutul 81, conform news.ro.

Au marcat: V. Gheorghe '76 / Onea '22, Passaglia '34.

0-1, min.22: Onea a marcat cu un sut puternic de la 15 metri, profitand de un balon respins de un fundas al gazdelor;

0-2, min. 34: Vanzo a centrat dintr-o lovitura libera de pe partea stanga, Baxavanos a trimis balonul cu capul, de pe partea opusa, in fata portii, iar Passaglia l-a impins cu piciorul in plasa;

1-2, min. 76: Valentin Gheorghe a marcat cu un sut din interiorul careului mare, dupa o buna pasa primita de la Radut.

In minutul 38, la un corner al gazdelor, Branescu a fost lovit la cap de Graovac, iar portarul Politehnicii Iasi nu a mai putut continua partida, fiind schimbat cu Branza.

Au evoluat urmatoarele echipe:

Astra: Lazar - Raspopovici, Graovac, Gaman, David Bruno - G. Serban (Boe-Kane '11), Crepulja (Montini '69), Wutrich (Krpici '37) - Merloi (Stahl '37), Balaure (Radut '46), V. Gheorghe. Antrenor Eurgen Neagoe;

Poli Iasi: Branescu (Branza '40) - Onea, Mihalache, Baxevanos, Busu - De Iriondo (Gaitan '76), Pasaglia - Platini, Vanzo, A. Stan (Popadiuc '10) - Duranovici. Antrenor Nicolo Napoli.

Cartonase galbene: Graovac '38 / Platini '60, '81, Onea '64, Busu '81, Banza '90+2, Mihalalche '90+3.

Cartonas rosu: Platini '81.

Arbitri: Sorin Costreie - Marius Marchidanu, Claudiu Lucaciu - Bogdan Dumitrache;

Observator: Irina Mirt.

Clasamentul play-out-ului: 1. Chindia Targoviste - 33 de puncte, 2. FC Arges - 28, 3. Gaz Metan Medias - 25, 4. UTA - 25, 5. Astra Giurgiu - 24, 6. FC Voluntari - 23, 7. FC Viitorul - 22, 8. Dinamo - 18, 9. Poli Iasi - 17, 10. FC Hermannstadt - 16.

Duminica se vor mai disputa doua partide in play-out: FC Voluntari - FC Hermannstadt (ora 16.00) si FC Viitorul - FC Dinamo (ora 18.30).

Cum se simte fotbalistul de la Poli Iași cu multiple fracturi craniene: ”Confuz și stare de somnolență”
Clubul de fotbal Politehnica Iaşi anunţă că starea jucătorului Luca Mihai, accidentat grav duminică, în meciul cu Dinamo, este una stabilă, dar că acesta încă este confuz şi prezintă...
Ovidiu Hațegan, urecheat de șeful arbitrilor după ce a avantajat-o pe Dinamo: Trebuia roșu!
Preşedintele Comisiei Centrale a Arbitrilor, Kyros Vassaras, a făcut precizări ca urmare a fazei din minutul 29 al partidei Dinamo 1948 – ACSM Politehnica Iaşi, disputată duminică, pe...