Germanii au decis care este cel mai important gol al ultimului deceniu (Video)

Duminica, 17 Mai 2020, ora 19:23
3973 citiri

Golul marcat de Mario Goetze in finala Cupei Mondiale de fotbal editia 2014, castigata de selectionata Germaniei, cu 1-0, in fata reprezentativei Argentinei, este considerat "golul deceniului" de catre germani, conform unui sonda realizat de postul public de televiziune ARD.

Pe 13 iulie 2014, Goetze a oferit Germaniei al patrulea titlu mondial din istoria sa (dupa cele din 1954, 1974 si 1990), pe stadionul Maracana din Rio de Janeiro.

In cursul celei de-a doua reprize de prelungiri (minutul 113) al finalei cu Argentina lui Lionel Messi, atacantul german a preluat balonul cu pieptul, in interiorul careului, dupa o pasa a lui Andre Schurrle, iar apoi a sutat cu piciorul stang, invingandu-l pe portarul Sergio Romero.

Golul lui Mario Goetze a primit 26,64% din voturile telespectatorilor Sportschau, emisiunea sportiva fanion a postului ARD, devansand reusita lui Zlatan Ibrahimovic (o foarfeca de la 20 m, pentru Suedia, in 2012), care a adunat 17% din preferinte, si golul tip "scorpion" al lui Carsten Kammlott (pentru echipa Rot-Weiss Erfurt, in 2015), cu 8% din voturi.

Reusita lui Goetze o puteti urmari in imagini VIDEO pe acest link.

PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
Primar bătăuș, susținut în continuare de PNL după ce a fost filmat cum agresa un cetățean. ”A fost sub imperiul unei mari emoții” VIDEO
Cazul primarului din comuna Spermezeu, cercetat penal după ce a agresat fizic un cetăţean, în luna februarie, va fi discutat în forurile de conducere ale PNL Bistriţa-Năsăud, a declarat...
#germanii decizie prin vot gol important, #Gol Gotze cel mai important ultimii , #stiri fotbal