Rezultat năucitor pe Arena Națională în derby-ul FCSB - Dinamo. S-au marcat 6 goluri!

Duminica, 12 Septembrie 2021, ora 22:22
10706 citiri
Faza primului gol marcat de FCSB

Tradiționalul ”Derby de România” dintre FCSB și Dinamo a avut loc duminică seară, de la ora 21.00, pe Arena Națională, într-un moment complicat pentru ambele echipe.

Dacă roș-albaștrii antrenați de Edi Iordănescu veneau după trei meciuri la rând fără victorie (inclusiv eșecurile usturătoare cu Rapid, 0-1, și CFR Cluj, 1-4), ”câinii” pregătiți de Dario Bonetti acumulaseră patru eșecuri consecutive, aflându-se pe locul 14 în clasament.

Meciul a curs într-o singură direcție, FCSB impunându-se cu un categoric 6-0, cel mai usturător scor din istoria derby-urilor cu Dinamo.

Golurile au fost marcate de Keşeru ’26, Octavian Popescu ’42, Vinicius ‘45+2, Cordea ‘45+7, V. Gheorghe ’55 şi Grigore ’67 (autogol).

1-0, min. 26: Keşeru a deschis scorul dintr-o lovitură liberă.

În minutul 37, de la Dinamo a fost eliminat Steliano Filip pentru o intervenţie la Valentin Gheorghe.

2-0, min. 42: Oct. Popescu a înscris cu un şut din colţul careului mic, după o pasă de la Cordea.

3-0, min. 45+2: Vinicius a marcat cu capul, după o lovitură liberă executată de Olaru.

4-0, min 45+7: Cordea a transformat un penalti acordat pentru un fault la Olaru

5-0, min. 55: Valentin Gheorghe a înscris după ce a fost lansat de Keşeru, trecând spectaculos de doi adversari.

6-0, min. 67: Ricardo Grigore a deviat mingea în propria poartă, după o lovitură liberă.

FCSB: A. Vlad – V. Creţu (Haruţ ’65), Vinicius, Miron, Radunovic – Olaru, I. Cristea (Ov. Popescu ’65), Oct. Popescu – Cordea (Stoica ’68), Keşeru, V. Gheorghe. Antrenor: Edward Iordănescu

Dinamo: Eşanu – A. Radu, Giafer, R. Grigore, Amzar – Itu, Răuţă, St. Filip – C. Matei (Ivanovski ’46), Torje, Sorescu. Antrenor: Dario Bonetti

Cartonaşe galbene: Creţu ’14, Keşeru ’63, Miron ‘80 / Itu ’25, Torje ‘45+2, Sorescu ’53, Răuţă ‘61

Cartonaş roşu: Filip ‘37

*Desfășurarea LIVE:

*Se face 6-0 în minutul 67. Grigore deviază în proprie poartă o reluare a lui Miron.

*5-0 în debutul reprizei secunde, marchează Vali Gheorghe cu o execuție de efect.

*Incredibil! 4-0 pentru FCSB la pauză, după un penalty transformat de Cordea în minutul 45+7.

*Dezastru pentru Dinamo! FCSB face 3-0 în prelungirile primei reprize, cu o lovitură de cap a lui Vinicius.

*2-0 FCSB în minutul 43. Octavian Popescu înscrie după o pasă subtilă primită de la Cordea.

*Steliano Filip e eliminat în minutul 37! Dinamovistul e pedepsit de arbitrul Kovacs pentru o intrare dură la un adversar.

*Gol FCSB, în minutul 26. Keșeru înscrie superb din lovitură liberă, cu piciorul stâng.

*0-0 în minutul 15, Dinamo a avut o lovitură liberă periculoasă, din 16 metri, dar Torje n-a găsit ținta.

*A început meciul, scor 0-0.

*Constantin Budescu nu e în lot la FCSB.

FCSB: Vlad - Crețu, Vinicius, Miron, Radunovic - Olaru, Cristea, Oct. Popescu - Cordea, Keșeru, V. Gheorghe

Dinamo: Eșanu - Radu, Giafer, Grigore, Amzar - Itu, Răuță, St. Filip - Matei, Torje, Sorescu

4 motive pentru care biroul rămâne un hub esențial pentru colaborarea între echipe
Deși în ultimii ani s-a promovat mai mult munca de acasă, există, în continuare, câteva motive solide pentru care biroul rămâne un hub esențial pentru colaborarea între echipe. Poți...
Verdictul lui Adrian Porumboiu după FCSB - Sepsi: „Cu permisiunea dumneavoastră o să spun ceva...”
FCSB a învins-o pe Sepsi OSK Sfântu Gheorghe cu scorul de 2-1 (2-1), duminică seara, pe Arena Naţională, în prima etapă a fazei play-off a Superligii de fotbal. Liderul a deschis scorul...