Europa League, optimi: Arsenal, Roma si Ajax, ca si calificate in sferturi. Toate rezultatele

Vineri, 12 Martie 2021, ora 08:57
2573 citiri
Arsenal a castigat in Grecia

Arsenal si AS Roma au facut pasi importanti spre calificarea in sferturile de finala ale Europa League la fotbal, joi seara, dupa victoriile obtinute in prima mansa a optimilor, conform agerpres.ro.

Arsenal a invins-o pe Olympiakos cu scorul de 3-1, la Pireu. Norvegianul Oedegaard, brazilianul Gabriel si egipteanul Elneny au inscris pentru ''tunari'', golul de onoare al campioanei Greciei fiind reusit de Youssef El Arabi.

AS Roma s-a impus la un scor de forfait (3-0) in fata formatiei ucrainene Sahtior Donetk, prin golurile marcate de Lorenzo Pellegrini, Stephan El Shaarawy si Gianluca Mancini.

Granada si Tottenham au obtinut victorii importante, cu 2-0. Granada a trecut de Molde prin golurile marcate de Jorge Molina si Roberto Soldado, iar Tottenham s-a impus in fata echipei Dinamo Zagreb, gratie ''dublei'' lui Harry Kane.

Rezultate:

Ajax Amsterdam - Young Boys Berna 3-0

Au marcat: Davy Klaassen 62, Dusan Tadic 82, Brian Brobbey 90+2.

Dinamo Kiev - Villarreal 0-2

Au marcat: Pau Torres 30, Raul Albiol 52.

Manchester United - AC Milan 1-1

Au marcat: Amad Diallo 50, respectiv Simon Kjaer 90+2.

Slavia Praga - Glasgow Rangers 1-1

Au marcat: Nicolae Stanciu 7, respectiv Filip Helander 36.

Granada - Molde 2-0

Au marcat: Jorge Molina 26, Roberto Soldado 76.

Cartonas rosu: Martin Ellingsen (Molde, 71).

Olympiakos Pireu - Arsenal Londra 1-3

Au marcat: Youssef El Arabi 58, respectiv Martin Oedegaard 34, Gabriel 79, Mohamed Elneny 85.

AS Roma - Sahtior Donetk 3-0

Au marcat: Lorenzo Pellegrini 23, Stephan El Shaarawy 73, Gianluca Mancini 77.

Tottenham Hotspur - Dinamo Zagreb 2-0

A marcat: Harry Kane 25, 70.

Meciurile din mansa secunda vor avea loc pe 18 martie.

Meci mare făcut de campioana Dinamo în European League, dar calificarea e încă departe
Campioana Dinamo Bucureşti a învins marţi, pe teren propriu, formaţia Bjerringbro-Silkeborg, scor 37-34 (18-16), în manşa tur din optimile European League. Returul se va disputa în 2...
Optimile de la WTA Miami au început cu o retragere. Ce-a pățit una dintre cele mai frumoase tenismene
Optimile de finală ale turneului WTA 1000 de la Miami au început luni seară cu retragerea neașteptată a rusoaicei Anna Kalinskaia, una dintre cele mai frumoase jucătoare din circuitul...