Gica Popescu, impresii emotionante de la meciul Franta - Elvetia: "M-am simtit ca pe vremuri"

Marti, 29 Iunie 2021, ora 14:46
2609 citiri
Gica Popescu, in tribunele Arenei Nationale

Gheorghe Popescu scrie marti, pe Facebook, ca atmosfera de pe Arena Nationala la meciul Franta - Elvetia a fost una de neuitat, conform news.ro. Elvetienii au castigat la penalty-uri, dupa ce scorul a fost egal (3-3) la capatul celor 120 de minute.

"UN MECI DE NEUITAT, O ATMOSFERA DE NEUITAT! Ultimul meci de la Euro 2020 organizat pe Arena Nationala a insemnat o seara de vis, un spectacol de vis, o atmosfera de vis. Am disputat atatea partide importante in cariera mea, dar ma intreb ce m-a impresionat mai mult la Franta - Elvetia? Meciul sau atmosfera creata de publicul nostru?

A fost un meci cu de toate. Rasturnari de scor, un penalty ratat, o bara in minutul 90. Prelungiri si lovituri de departajare. I-a fost dat Bucurestiului sa gazduiasca cea mai frumoasa si mai tensionata partida de pana acum la acest Campionat European. O partida despre care se va vorbi mereu. Atmosfera care a invaluit acest meci de neuitat va ramane si ea de neuitat. Cu atat mai mult cu cat aproximativ 90 la suta dintre spectatori au fost romani.

S-au facut valuri in tribune. M-am simtit ca pe vremuri la Craiova sau ca in Italia 90, inceputul povestii Generatiei de Aur. S-a scandat Ro-ma-niii-a! M-am simtit mandru de organizare si de implicarea publicului roman. Franta - Elvetia a fost un meci care s-a ridicat la nivelul participarii noastre. Si invers. A fost o seara de pastrat in albumul amintirilor noastre de fotbalisti si de suporteri", a scris Popescu.

Marcel Ciolacu, după ce a scos Buzăul din Moldova: ”Sunt român, mama era din Tecuci...”
Președintele PSD, Marcel Ciolacu, a revenit cu precizări după ce a declarat că ”Buzăul nu e în Moldova”. Afirmația a fost făcută în legătură cu autostrada care va lega Moldova de...
Strada surpată la Slănic s-a construit peste o mină. Ciolacu: ”Ce vreţi să fac? Să ştiu unde s-au făcut drumurile peste mine?”
Prim-ministrul Marcel Ciolacu a afirmat, întrebat despre situaţia de la Slănic, Prahova, unde o stradă s-a surpat, formându-se un crater de doi metri, că a fost făcut un drum peste o mină....