Etapa nebuna in Turcia: 17 goluri in doua meciuri, cu romanii Maxim si Stancu printre marcatori

Miercuri, 12 Mai 2021, ora 08:54
2329 citiri
Bogdan Stancu

Fotbalistii Bogdan Stancu (Genclerbirligi) si Alexandru Maxim (Gaziantep FK) au inscris in partidele disputate, marti, in etapa 41, penultima a campionatului Turciei, conform news.ro.

La meciul Genclerbirligi - Goztepe, scor 5-3, Stancu a marcat doua goluri, in minutele 56 si 82. Celelalte goluri ale invingatorilor au fost inscrise de Angelo '44, Ayite '49 si Mert '70. Pentru oaspeti au marcat Ideye '12, Kayan '30 si Simsek '50.

Bogdan Stancu a intrat pe teren in minutul 46.

La partida Gaziantep FK - Rizespor, scor 4-5, Maxim a inscris in minutul 47. Oaspetii au condus cu 3-0. Au mai marcat Demir '49, '86 si Djilobodji '89 pentru gazde, respectiv Torun '7, Koybasi '32, Soderlund '45+2, Sabo '60 (penalti) si Samu '79 pentru oaspeti.

Maxim, care a jucat pana in minutul 71, a primit un cartonas galben in minutul 28.

Cu o etapa inainte de finalul sezonului, Genclerbirligi ocupa penultima pozitie in clasament, cu 38 de puncte, si spera sa se salveze de la retrogradare in ultima etapa. Gaziantep FK este pe locul 9, cu 55 de puncte.

In fruntea clasamentului este egalitate de puncte intre ocupantele primelor doua pozitii, Besiktas si Galatasaray - 81. A treia clasata, Fenerbahce, are 79 de puncte.

Problemele financiare ale Rusiei se adâncesc. Băncile sunt mai atente la respectarea sancțiunilor
Companiile petroliere din Rusia se confruntă cu întârzieri la plată de câteva luni, pentru ţiţeiul şi carburanţii livraţi, deoarece băncile din China, Turcia şi Emiratele Arabe Unite au...
Turcia arestează 147 de persoane bănuite de legături cu ISIS. Doi suspecți ai atacului armat de la Moscova au trecut prin Istanbul VIDEO
Autorităţile turce au arestat 147 de persoane suspectate de apartenenţă la gruparea jihadistă Statul Islamic, a anunţat marţi, 26 martie, ministrul turc de interne Ali Yerlikaya, în...