Dinamo și-a luat ”mașină de goluri”! Noul atacant al ”câinilor” și-a început cariera la AS Roma

Marti, 19 Octombrie 2021, ora 13:08
2282 citiri
Tomas Vestenicky

Atacantul slovac Tomas Vestenicky a semnat, marţi, un contract cu clubul de fotbal Dinamo Bucureşti până la finalul acestui sezon competiţional, cu opţiune de prelungire pentru încă un an, a anunţat administratorul special Iuliu Mureşan pe pagina de Facebook a grupării.

În vârstă de 25 de ani, Tomas Vestenicky a jucat în ultimele două sezoane pentru polonezii de la MKS Cracovia, la care evoluează Sergiu Hanca şi Cornel Râpă, iar în luna iulie a acestui an a fost legitimat la Şaika Pecianopskoe, din liga a treia rusă.

Vestenicky şi-a început cariera în campionatul Slovaciei, la Nitra, fiind transferat, la 18 ani, de AS Roma. În Italia, Tomas Vestenicky a evoluat pentru Roma Primavera (2014) şi Modena (2015), în Serie B, apoi a jucat pentru KS Cracovia (2016-2018), Nitra (2018-2019) şi din nou KS Cracovia (2019-2021).

În perioada petrecută la AS Roma, Vestenicky a stat de trei ori pe banca echipei mari, în calitate de rezervă, la meciuri din Serie A. Conform presei italiene, slovacul și-a câștigat supranumele de ”Goal Machine” (mașină de goluri).

Atacantul a trecut testele medicale şi a intrat în programul de pregătire stabilit de antrenorul Mircea Rednic în cantonamentul de la Săftica.

Europa League: Leverkusen continuă seria fantastică. Cum s-a încheiat duelul italian dintre AS Roma și AC Milan
Echipa italiană AS Roma a dispus joi seara, pe teren propriu, scor 2-1, de formaţia AC Milan, în manşa secundă a sferturilor de finală din Liga Europa, calificându-se în semifinale....