Dinamo a invins rezervele FCSB-ului si s-a calificat in sferturile Cupei Romaniei

Miercuri, 10 Februarie 2021, ora 22:33
5735 citiri
Dinamo - FCSB, derby in Cupa Romaniei

Marile rivale din fotbalul autohton, Dinamo si FCSB, s-au intalnit miercuri in cel mai asteptat meci al optimilor de finala ale Cupei Romaniei.

Dupa ce a invins-o pe Dinamo in campionat in urma cu o saptamana, FCSB a apelat la o garnitura de rezerva in confruntarea din Cupa, marile vedete Coman, Tanase si Olaru fiind trimise in teren abia dupa pauza.

In aceste conditii, Dinamo a reusit surpriza, impunandu-se cu 1-0, gol marcat de Nemec in minutul 55.

Desfasurarea LIVE a meciului:

*Final de meci, Dinamo castiga cu 1-0 si se califica in sferturi.

*FCSB forteaza egalarea, dar portarul Esanu nu poate fi depasit.

*1-0 pentru Dinamo din minutul 55, gol marcat de Nemec cu o lovitura de cap.

*Noua achizitie a lui Dinamo, Morsay, trece pe langa deschiderea scorului in minutul 50.

*Coman, Tanase si Olaru sunt aruncati in lupta dupa pauza pentru FCSB.

*0-0 la pauza.

*Prima mare sansa de gol e irosita de acelasi Oaida, care rateaza tinta din pozitie ideala, in minutul 33.

*Prim sfert de ora fara mari ocazii. Sorescu a avut o lovitura de cap pe langa poarta pentru Dinamo, iar Oaida de la FCSB si-a incercat sansa cu un sut de la distanta.

*A inceput meciul.

*Echipele de start

Dinamo: Esanu - Sorescu, Puljic, Ehmann, Filip - Nepomuceno, Rauta, Anton, Fabbrini - Gueye, Nemec

FCSB: A. Vlad - Cretu, Harut, Nedelcu, Pantiru - Sut, Vina, Perianu - Nita, Buziuc, Oaida

Partida va fi oficiata de cel mai valoros arbitru roman al momentului, Ovidiu Hategan, care va fi ajutat de Octavian Sovre si Vladimir Urzica. Rezerva va fi Andrei Antonie, iar observator Aron Huzu.

Dinamo si FCSB s-au intalnit in urma cu o saptamana si in campionat, ros-albastrii castigand cu 1-0.

FOTO Imagini unice din copilaria Soranei Cirstea, eroina zilei la AO. Se antrena noaptea si facea arte martiale

Ce a scris Simona Halep pe facebook, dupa victoria epica de la Australian Open

Viitoarea adversara a Simonei Halep, rusoaica-sexy care s-a maritat cu antrenorul ei

OFICIAL Atletico Madrid - Chelsea se va juca la Bucuresti. Cand are loc partida

FOTO Serena Williams, cu bijuteriile pe teren la Melbourne

Blestemul continuă pentru Dinamo în ultimele minute. Cum s-a încheiat derby-ul pentru salvare cu FCU Craiova
Echipa Dinamo Bucureşti a încheiat la egalitate sâmbătă, în deplasare, scor 1-1, cu gruparea FCU Craiova, într-un meci din etapa a 5-a a play-out-ului Superligii. Într-o primă repriză...
FC Botoșani - Dinamo, o nebunie de meci: autogol, gol anulat, penalty ratat, accidentare gravă. Lovitura de grație, în prelungiri
Formaţia Dinamo a fost învinsă, marţi, în deplasare, cu scorul de 2-1, de echipa FC Botoşani, în etapa a şasea din play-out-ul Superligii. Pentru FC Botoşani au marcat Moura (13 -...