Cupa României, optimi: Craiova lui Mititelu, eliminată de Sepsi după un meci dramatic. Ce s-a întâmplat în minutele de final

Joi, 28 Octombrie 2021, ora 21:16
2292 citiri
Sepsi a eliminat-o pe FCU Craiova

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal după ce a învins-o pe FC U Craiova cu scorul de 1-0 (1-0), joi seara, în deplasare.

Diferenţa a fost făcută de autogolul fundaşului sârb Marko Gajic (38), care a deviat nefericit şutul expediat de Anass Achahbar.

Finalul a fost unul foarte tensionat, arbitrul arătând cartonaşe roşii portarului oaspeţilor, Roland Niczuly, şi fundaşului Dominik Kovacic (FC U Craiova), pentru o altercaţie.

Sepsi OSK a încheiat meciul cu mijlocaşul croat Adnan Aganovic pe post de portar.

Meciul consemnează prima victorie pentru Sepsi OSK de la numirea italianului Cristiano Bergodi în funcţia de antrenor.

Alături de Sepsi OSK în sferturi s-au mai calificat CSO Filiaşi, Chindia Târgovişte, FC Argeş, FC Voluntari, Universitatea Craiova şi FC Buzău.

Ultima partidă din optimi, Politehnica Timişoara – FC Rapid, este programată la ora 21.00.

FC U Craiova 1948 - ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 0-1 (0-1), Stadion Municipal - Drobeta-Turnu Severin

A marcat: Marko Gajic (autogol, 38).

Cartonaşe roşii: Roland Niczuly (Sepsi OSK) 90+3, Dominik Kovacic (FC U Craiova) 90+3.

Arbitru: Marian Barbu (Făgăraş); arbitri asistenţi: Mircea Orbuleţ (Bucureşti), Bogdan Gheorghe (Bucureşti); arbitru de rezervă: Iulian Călin (Ştefăneşti/Argeş)

Observatori: Cristian Nica (Ploieşti) - CCA, Mihai Duras (Deva) - FRF

FC Voluntari - FCU Craiova, meci crucial în lupta pentru supraviețuire. Echipa care a jucat cu om în plus aproape tot meciul
Echipa FC Voluntari a încheiat la egalitate cu FC U Craiova 1948, scor 0-0, marţi, în etapa a şasea din play-out-ul Superligii. Echipa ilfoveană a rămas cu un jucător mai puţin din...
Cum s-a terminat disputa pentru medaliile de bronz în campionatul național de baschet feminin
ACS Sepsi-SIC Sfântu Gheorghe a cucerit medaliile de bronz în Liga Naţională de baschet feminin, după ce a învins formaţia CS Municipal Târgovişte cu scorul de 87-69 (23-21, 18-14, 27-16,...