Miercuri, 16 Iunie 2021, ora 04:46
3819 citiri
Cristiano Ronaldo FOTO facebook

Cristiano Ronaldo este omul momentului in fotbalul European.

A marcat de doua ori contra Ungariei la Euro 2020 I a ajuns cel mai bun marcator din istoria turneului final, cu 11 reusite.

Totodata, el a jucat la cinci editii de Campionat European - 2004, 2008, 2012, 2015 si 2020 - fiind campion si vice-campion continental.

Inceputurile lui Ronaldo la nationala dateaza de la 20 august 2003, cand CR 7 avea doar 18 ani cand a debutat impotriva Kazahstanului.

Tanarul Cristiano a intrat ca inlocuitor al legendarului Luis Figo, la pauza, cand scorul era 0-0.

Simao a marcat singurul gol al jocului, dar Ronaldo a fost cel care a stat in lumina reflectoarelor cu spectacolul sau impresionant timp de 45 de minute.

Daca la echipa de club, Sporting Lisabona, ascensiunea lui CR& se leaga de numele lui Laszlo Boloni, la nationala antrenorul care l-a debutat este brazilianul Luiz Felipe Scolari.

176 de meciuri si 106 goluri pentru Portugalia are Cristiano Ronaldo, la 36 de ani si 4 luni

Un jucător de la CFR Cluj, propus lui Edi Iordănescu ca o soluție pentru națională! A contribuit la victoria contra CSU Craiova
Florin Prunea, fostul portar al naționalei României, a remarcat unul dintre jucătorii celor de la CFR Cluj. Prunea crede că acesta ar putea să reprezinte o soluție pentru echipa...
Ianis Hagi tremură pentru un loc la Euro 2024: ”Este ceva ciudat la copilul ăsta”
Ianis Hagi a jucat în ambele meciuri amicale ale echipei naționale disputate în luna martie, dar nu a fost titular nici cu Irlanda de Nord (1-1), nici contra Columbiei (2-3), prezența sa la...
#cristiano ronaldo, #debut, #Portugalia, #18 ani, #nationala, #meciuri , #stiri fotbal