Cât de jos a lăsat Mirel Rădoi naționala în clasamentul FIFA. Pe ce loc se aflau tricolorii în 2019, la numirea selecționerului

Vineri, 19 Noiembrie 2021, ora 17:37
2938 citiri
Mirel Rădoi

România a coborât trei poziţii în clasamentul FIFA, după meciurile disputate în această lună în preliminariile Cupei Mondiale, astfel că acum este pe locul 44, cu 1453.18 puncte.

Tricolorii au remizat cu Islanda, scor 0-0, la 11 noiembrie, şi au învins Liechtenstein, scor 2-0, la 14 noiembrie, meciuri care au consemnat plecarea selecționerului Mirel Rădoi.

La numirea în funcție a lui Mirel Rădoi, în noiembrie 2019, România se afla în același clasament pe poziția a 29-a.

Lider în clasamentul FIFA este Belgia, cu 1828.45 de puncte. Brazilia, ocupanta lcului doi, are 1826.35 puncte, iar pe poziţia a treia se află Franţa, cu 1786.15 puncte.

Tot 10 este completat de Anglia (1755.52), Argentina (1750.51), Italia (1740.77), Spania (1704.75), Portugalia (1660.25), Danemarca (1654.54) şi Olanda (1653.73).

Germania, care a câştigat grupa preliminară a României în calificările pentru Cupa Mondială, se află pe locul 11, cu 1648.33 puncte.

Macedonia de Nord, care a ajuns la barajul pentru CM din grupa României, ocupă poziţia 67, cu 1367.23 de puncte.

Următorul clasament FIFA va fi publicat la 23 decembrie.

Cum a fost pedepsit un fotbalist de națională din Iran pentru că a îmbrățișat o femeie VIDEO
Portarul internaţional Hossein Hosseini a fost suspendat timp de un meci de către Federaţia Iraniană de Fotbal pentru că a luat în braţe o suporteriţă în timpul unui meci din campionat,...
Borna impresionantă atinsă de Iga Swiatek. E doar a noua tenismenă din istorie
Săptămâna aceasta va fi a o suta pentru jucătoarea poloneză de tenis Iga Swiatek pe poziţia de lider al clasamentului WTA. Swiatek este a noua jucătoare din istorie care atinge suta de...