Bayern Munchen domina fotbalul european. Germanii au castigat si Supercupa Europei, in primul meci organizat de UEFA cu spectatori

Vineri, 25 Septembrie 2020, ora 00:44
6129 citiri

Echipa Bayern Munchen, detinatoarea Ligii Campionilor, a castigat Supercupa Europei pentru a doua oara in istoria sa, dupa ce a invins, joi, la Budapesta, cu scorul de 2-1, dupa prelungiri, formatia FC Sevilla, detinatoarea Europa League.

La finalul celor 90 de minute, scorul a fost egal, 1-1.

Pentru Bayern Munchen au marcat Goretzka '34 si Javi Martinez '104, iar pentru FC Sevilla a punctat Ocampos '13 (penalti).

FC Sevilla a deschis scorul in minutul 13, prin Ocampos, care a transformat o lovitura de la 11 metri acordata dupa un fault al lui Alaba asupra lui Rakitici.

Bayern Munchen a egalat prin Goretzka, care a inscris din pasa lui Lewandowski.

Golul victoriei echipei bavareze a fost marcat de Javi Martinez, cu capul, de la 8 metri, in minutul 104.

In minutul 51, Bayern a marcat prin Lewandowski, insa golul a fost anulat pe motiv de ofsaid in urma consultarii sistemului VAR.

Bayern Munchen: Neuer - Pavard, Sule, Alaba (J. Boateng '112), L. Hernandez (Martinez '100)- Kimmich, Goretzka (Davies '100) - Gnabry, T. Muller, Sane (Tolisso '71) - Lewandowski. Antrenor: Hans-Dieter Flick

FC Sevilla: Bounou - J. Navas, Diego Carlos, Kounde, Escudero - Jordan (Vazquez '94), Fernando, Rakitic (Torres '56) - Suso (Gudelj '72), L. De Jong (En-Nesyri '56), Ocampos. Antrenor: Julen Lopetegui

Cartonase galbene: Alaba '12 / Jordan '45+1, Kounde '55, Fernando '70, L. Hernandez '90+1, Escudero '119

Meciul a fost arbitrat de englezul Anthony Taylor, ajutat de asistentii Gary Beswick si Adam Nunn, compatrioti de-ai sai, iar rezerva a fost israelianul Orel Grinfeeld.

Arbitrul VAR a fost Stuart Attwell, iar asistent VAR, Paul Tierney, ambii din Anglia.

UEFA a autorizat, la acest meci, revenirea spectatorilor in tribune, in limita a 30 la suta din capacitatea stadionului.

La Supercupa Europei au fost invitati 500 de angajati din sistemul sanitar din Ungaria.

Bayern Munchen a mai castigat Supercupa Europei in 2013.

Candidații PSD din București strâng din nou semnături. Firea: Este o situație nouă. Avem alte protocoale
Candidatul PSD pentru Primăria Capitalei, Gabriela Firea, a afirmat, joi, 25 aprilie, că protocoalele semnate de PSD cu PNL pentru candidaturi comune la primăriile de sector şi la Primăria...
Lovitură pentru Clotilde Armand. Primărița Sectorului 1, trimisă în judecată în ziua în care și-a depus candidatura pentru un nou mandat
Procurorii au anunțat joi, 25 aprilie, trimiterea în judecată a primăriței Sectorului 1, Clotilde Armand, pe care o acuză de ”folosirea funcţiei pentru favorizarea unor persoane”. Ea...