Zlatan Ibrahimovic, decisiv in derby-ul orasului Milano. Echipa lui Tatarusanu, prima victorie cu Inter dupa 4 ani

Sambata, 17 Octombrie 2020, ora 22:17
3942 citiri

Veteranul suedez Zlatan Ibrahimovic a inscris cele doua goluri gratie carora AC Milan a castigat cu 2-1 derby-ul cu Inter Milano, sambata, in etapa a 4-a a campionatului de fotbal al Italiei.

Inter, echipa gazda, a avut mai multe ocazii in acest meci, in care portarul roman Ciprian Tatarusanu a fost rezerva la invingatori, conform agerpres.ro.

Ibrahimovic a ratat un penalty in minutul 12, insa a marcat la acea faza dupa ce portarul Samir Handanovic a respins. Patru minute mai tarziu, atacantul suedez a punctat din nou. Romelu Lukaku, golgheterul lui Inter, a inscris in minutul 28.

Milan nu o mai invinsese pe marea sa rivala din 2016.

Milan este lider dupa acest rezultat, cu 12 puncte, maximum posibil dupa patru etape. Inter se afla doar pe locul 6, cu 7 puncte.

Etapa a mai adus doua rezultate remarcabile. In primul meci, Napoli a surclasat-o cu 4-1 acasa pe Atalanta, pe care a condus-o cu 4-0 la pauza. Napoli a obtinut acest succes la cateva zile dupa ce a pierdut cu 0-3, la "masa verde", partida cu Juventus. Echipa din sudul Italiei a fost sanctionata pentru ca nu s-a prezentat la Torino, pe 4 octombrie, dupa ce doi jucatori ai sai au fost testati pozitiv pentru noul coronavirus. Sampdoria a invins-o cu 3-0 pe teren propriu pe Lazio, care nu a contat pe Stefan Radu.

Inter e campioana Italiei după ce s-a impus în Derby della Madonnina
Echipa italiană Inter Milano a învins luni seara, în deplasare, scor 2-0, formaţia AC Milan, în Derby della Madonnina. Cu această victorie Inter a devenit, matematic, campioana Italiei....
Clotilde Armand ironizează PSD-ul după ce i-a cerut demisia: "Mai stau, să vă scot din minţi că nu mai puteţi fura"
Trimisă în judecată pentru folosirea funcţiei pentru favorizarea unor persoane, Clotilde Armand, primarărița Sectorului 1 a declarat răspicat că nu va demisiona, aşa cum i-au cerut...