Ultima cursă a anului în Formula 1 e duminică. Cine va pleca din pole-position

Sambata, 19 Noiembrie 2022, ora 17:37
2986 citiri
Marele Premiu de la Abu Dhabi are loc duminică

Pilotul olandez Max Verstappen va pleca din pole-positionla ultima cursă de Formula 1 a anului, Marele Premiu de la Abu Dhabi.

Piloţii Red Bull au ocupat primele două poziţii din calificările pentru Marele Premiu de la Abu Dhabi.

Max Verstappen şi Sergio Perez au dominat calificările de pe circuitul Yas Marina.

Pe locul al treilea s-a clasat monegascul Charles Leclerc (Ferrari), Carlos Sainz (Ferrari) a venit pe patru, iar Lewis Hamilton (Mercedes) pe cinci.

Cursa are loc duminică, de la ora 15.00.

Ce ”bombă” ar fi! Echipa de Formula 1 care îl vrea pe Max Verstappen: ”Avem un loc liber”
Olandezul Max Verstappen (Red Bull) ar fi în fruntea listei posibililor înlocuitori ai septuplului campion mondial de Formula 1 Lewis Hamilton, în 2025, dacă ar fi disponibil, conform...
Formula 1: cursa s-a terminat, clasamentul s-a schimbat. Ce pilot a fost aspru sancționat
Pilotul spaniol al echipei Ferrari, Carlos Sainz, a câştigat Marele Premiu al Australiei la Formula 1, disputat, duminică, la Melbourne, unde campionul mondial, olandezul Max Verstappen, a...