Un pilot din Formula 1, penalizat cu trei locuri pe grila de start în Marea Britanie

Duminica, 18 Iulie 2021, ora 12:11
4530 citiri

George Russell (Marea Britanie, Williams) a fost penalizat cu trei locuri pe grila de start a Grand Prixăului de Formula 1 al Marii Britanii, deoarece l-a împins pe Carlos Sainz în afara pistei în primul tur al cursei de calificare.

Russell, care a încheiat calificările-sprint pe locul nouă, va pleca de pe poziţia a 12-a.

În pole position la cursa de astăzi va fi olandezul Max Verstappen (Red Bull Racing).

Schimbare importantă în Formula 1. Ce se va întâmpla în 2025
Calendarul competiţional pentru 2025 în Formula 1 a fost dezvăluit vineri, sezonul urmând să includă 24 de Mari Premii, la fel ca în 2024, dar va începe la jumătatea lunii martie în...
Mai mulți miniștri, în frunte cu Marcel Ciolacu, ajung în Qatar, pentru "investiții de 15 miliarde de euro"
Premierul Marcel Ciolacu şi şase miniştri se află, începând de marţi, în vizită de lucru în Qatar, dezvoltarea în România a unor proiecte de investiţii în valoare de 15 miliarde de...