Formula 1: Sebastian Vettel castiga acasa la Lewis Hamilton, la Silverstone

Duminica, 08 Iulie 2018, ora 18:05
4897 citiri

Sebastian Vettel a castigat Marele Premiu al Marii Britanii la Formula 1, in runda curenta a Campionatului Mondial, dupa un final incendiar, in care 4 piloti puteau castiga in ultimele tururi.

Cursa de la Silverstone a fost decisa in ultimele 5 tururi, cand dupa iesirea Safety Car-ului de pe pista, patru piloti s-au distantat in frunte, e vorba de, in ordinea lor, Bottas, Vettel, Hamilton si Raikkonen.

Piltoul german a fost mai inspirat si a atacat atunci cand trebuia, pentru o mare victorie aici la Silverstone, dublata si de locul 3 al colegului sau Kimi Raikkonen.

Hamilton, cel care a terminat cursa pe 2, a inceput-o din pole position, insa dupa un start cu mari probleme, a ajuns pe ultimul loc, dupa un incident intre el si Raikkonen, pilotul finlandez fiind penalizat cu 10 secunde, fiind considerat vinovat pentru acel acrosaj.

Pe finalul de cursa incendiar, Max Verstappen a abandonat si el, dupa o iesire in decor necontrolata.

4 ani la rand castigase Hamilton pe acest circuit de casa din Silverstone, iar Mercedes castiga tot aici de 5 curse consecutive.

51 de victorii are in cariera sa Sebastian Vettel, multiplu campion mondial. 8 puncte are acum avans Sebi Vettel in clasamentul general fata de Hamilton, 171 fata de 163 de puncte.

A fost a 10-a etapa a CM de Formula 1, sezonul 2018, iar etapa urmatoarea va avea loc pe 22 iulie in Germania, la Hockenheim.

Ultima victorie Ferrari la Silverstone a avut loc in 2011.

PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
Primar bătăuș, susținut în continuare de PNL după ce a fost filmat cum agresa un cetățean. ”A fost sub imperiul unei mari emoții” VIDEO
Cazul primarului din comuna Spermezeu, cercetat penal după ce a agresat fizic un cetăţean, în luna februarie, va fi discutat în forurile de conducere ale PNL Bistriţa-Năsăud, a declarat...
#Sebastian Vettel castiga Mare Premiu Marea, #cronica Mare Premiu Silverstone Vettel succes, #Hamilton pierde acasa la el Silverstone , #stiri Formula 1