Marele Premiu al Belgiei, oprit după două tururi de încălzire. Ce s-a întamplat în Formula 1

Duminica, 29 August 2021, ora 16:58
5040 citiri
Formula 1. Foto: Facebook / F1

Marele Premiu al Belgiei, etapa a XII-a a Campionatului Mondial de Formula 1, a fost oprit, duminică, după două tururi de încălzire, din cauza ploii abundente care cade la Spa-Francorchamps.

În turul de formare a grilei, de aşezare a monoposturilor pe grilă, mexicanul Sergio Perez (Red Bull) a pierdut controlul monopostului său şi a lovit barierele de protecţie ale pistei. Probabil, Perez, clasat pe locul 7 în calificări, nu va mai lua startul din cauza avariilor produse maşinii Red Bull.

Startul era programat la ora 16.00, dar ploaia a continuat să cadă abundent şi astfel a fost amânat până la 16.25.

Monoposturile au plecat în turul de încălzire în spatele maşinii de securitate şi au efectat cu greu un tur de pistă. Vizibilitatea era aproape de zero, din cauza trombelor de apă ridicate de maşini, dar şi a ceţii de pe unele sectoare.

Maşinile au mai efectuat un tur, fără ca startul să se fi dat, apoi comisarii FIA au decis să oprească grand prix-ul belgian cu steagul roşu, iar piloţii au revenit pe linia boxelor.

În Ardeni, ploaia a căzut pe parcursul întregului week-end şi a afectat toate şedinţele din cadrul Marelui Premiu al Belgiei.

Prognoza meteo arată precipitaţii importante în următoarele ore, iar în acest moment nu este cunoascută ora de start a cursei.

Ce ”bombă” ar fi! Echipa de Formula 1 care îl vrea pe Max Verstappen: ”Avem un loc liber”
Olandezul Max Verstappen (Red Bull) ar fi în fruntea listei posibililor înlocuitori ai septuplului campion mondial de Formula 1 Lewis Hamilton, în 2025, dacă ar fi disponibil, conform...
Formula 1: cursa s-a terminat, clasamentul s-a schimbat. Ce pilot a fost aspru sancționat
Pilotul spaniol al echipei Ferrari, Carlos Sainz, a câştigat Marele Premiu al Australiei la Formula 1, disputat, duminică, la Melbourne, unde campionul mondial, olandezul Max Verstappen, a...