Schimbări majore în Formula 1! E oficial: Mercedes îi schimbă coechipierul lui Lewis Hamilton

Marti, 07 Septembrie 2021, ora 12:30
3574 citiri
George Russell

Caruselul schimbărilor în Formula 1 s-a pus în mișcare.

După ce finlandezul Valtteri Bottas a anunțat că va concura pentru Alfa Romeo în sezonul viitor, în locul lui Kimi Raikkonen, care se retrage, era clar că Mercedes va activa opțiunea George Russell.

Britanicul de 23 de ani, component al echipei Williams, este protejatul Mercedes, astfel că alegerea a fost una naturală.

Russell, care e din 2019 în Formula 1, este la cel mai bun sezon al carierei. Este un pilot care performează excelent în calificări, obținând locul doi în Belgia, poziție care până la urmă i-a adus și locul doi pe podiumul cursei.

Acum, rămâne de văzut cineva va merge la Williams în locul lui Russell, pentru ca piesele de domino să își continue traseul.

Ce ”bombă” ar fi! Echipa de Formula 1 care îl vrea pe Max Verstappen: ”Avem un loc liber”
Olandezul Max Verstappen (Red Bull) ar fi în fruntea listei posibililor înlocuitori ai septuplului campion mondial de Formula 1 Lewis Hamilton, în 2025, dacă ar fi disponibil, conform...
Formula 1: cursa s-a terminat, clasamentul s-a schimbat. Ce pilot a fost aspru sancționat
Pilotul spaniol al echipei Ferrari, Carlos Sainz, a câştigat Marele Premiu al Australiei la Formula 1, disputat, duminică, la Melbourne, unde campionul mondial, olandezul Max Verstappen, a...